ABD borsaları düşüşle açıldı

– DIŞ HABERLER SERVİSİ ABD borsaları Güney Afrika’da ortaya çıkan yeni Kovid varyantının neden olduğu endişeler nedeniyle haftanın son işlem gününe düşüşle başladı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkililerinin Perşembe günü Güney Afrika'da tespit edilen yeni bir Kovid.

ABD borsaları düşüşle açıldı

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD borsaları Güney Afrika’da ortaya çıkan yeni Kovid varyantının neden olduğu endişeler nedeniyle haftanın son işlem gününe düşüşle başladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkililerinin Perşembe günü Güney Afrika'da tespit edilen yeni bir Kovid-19 varyantı konusunda uyarıda bulunmasının ardından Wall Street endeksleri güne sert düşüşle başladı. Yeni varyant, virüsün hücrelere bağlanan bileşeni olan başak proteininde, son derece bulaşıcı Delta varyantından daha fazla mutasyon içeriyor. Bu mutasyonlar nedeniyle, bilim insanları virüsün aşılara karşı direncinin artabileceğinden korkuyor, ancak DSÖ daha fazla araştırma gerektiğini belirtiyor.

İngiltere yeni varyant nedeniyle altı Afrika ülkesinden uçuşları geçici olarak askıya aldı. İsrail, ülkeye seyahat için gelen bir kişide yeni varyantın bulunduğunu bildirmelerinin ardından birkaç ülkeye seyahat yasağı getirdi. Hong Kong’da iki kişide yeni varyant tespit edildi. Belçika da bir kişide yeni varyant tespit edildiğini doğruladı.

Güvenli yatırıma olan talep gerekçesiyle ABD tahvil yatırımları arttı ve 10 yıllık getiriler 11 baz puan kadar düştü. Hafta başında %1,68’e kadar tırmanan tahvil getirilerinde bu hareket keskin bir düşüşe işaret ediyor.

Petrol fiyatlarında da düşüş gözlemleniyor. ABD ham petrol vadelileri %6,2 düşüşle varil başına 73,57 dolara geriledi. Güney Afrika’nın para birimi rand ise dolar karşısında %1,7 zayıfladı.

Wall Street çevrelerinde "korku göstergesi" olarak adlandırılan Cboe Volatilite Endeksi, iki ayın en yüksek seviyesi olan 28'e yükseldi.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre yeni varyant haberleri en fazla seyahatle ilişkili hisse senetlerine zarar verdi. Kurvaziyer gemi şirketleri Carnival ve Royal Caribbean'ın hisse senetleri açılışta sırasıyla %10,59 ve %9,68 oranında düşüşle güne başladı. Havayolu şirketleri United Airlines, Delta Air Lines ve American Airlines hisseleri ise sırasıyla %9,99, %9,05 ve %8,71 düştü. Boeing hisseleri %7,24 değer kaybetti. Otelcilik firmaları Marriott International ve Hilton Worldwide hisseleri ise sırasıyla %10,16 ve %7,74 değer kaybıyla güne başladı.

Açılışta yükselişe geçen hisselerse aşı şirketleri ve evde kal ekonominden faydalanan şirketlerin hisseleri oldu. Moderna hisseleri %22,01 değer kazandı. Pfizer hisselerinde ise yükseliş %6,98 oranındaydı. Hafta başında hayal kırıklığı yaratan bilançosuyla düşüşe geçen video konferans firması Zoom’un hisseleri yeni varyant haberinin ardından %8,08 oranında yükseldi.

 

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER