Borsa ve döviz kurları tarihi zirvede

Dünya çapında enflasyon endişelerine Avrupa’da artan vaka sayıları ve tedbir söylemleri eklenince küresel risk iştahı üzerinde baskı oluştu.

Borsa ve döviz kurları tarihi zirvede

Dünya çapında enflasyon endişelerine Avrupa’da artan vaka sayıları ve tedbir söylemleri eklenince küresel risk iştahı üzerinde baskı oluştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün piyasa kapanışından sonra Kabine toplantısı ile ilgili açıklamaları ile kurlarda yükseliş hızlanırken, kurlar bu sabah da yükselişlerine devam etti.

Hisse piyasaları üzerinde baskı oluşturan unsurlar yeniden artarken, ABD Başkanı Biden, Fed başkanlığı için Powell’ı yeniden aday gösterdi. Son dönemde pozitif bir ayrışan BIST 100 Endeksi dün de yükseliş eğilimini sürdürerek günü yüzde 1,05 oranında yükselişle 1.755,48 puandan tamamladı. Endeks güne yükselişle başlayarak sanayi hisseleri öncülüğünde yükselişini güçlendirerek yeni zirvesini gördü. ABD borsaları günü karışık kapanışlarla tamamlarken, bugün endeks vadeli işlem kontratlarında karışık seyrin devam ettiği görülüyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm var. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor.

BORSA İSTANBUL

Dün Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 1,04 değer kazanarak kapanış rekorunu 1.755,48 puana taşıdı.

Analistler, bugün ABD ve Avrupa'da açıklanacak imalat sanayi ve hizmet sektörü PMI verileri ile ABD'de Richmond Fed imalat sanayi endeksinin takip edileceğini belirterek, ABD Başkanı Biden'ın ekonomiye ilişkin değerlendirmelerinin ise yatırımcıların odağında yer aldığını kaydetti. Kovid-19 salgınına ilişkin gelişmeler ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkililerinin sözle yönlendirmelerinin de oynaklığı artırabileceği aktarıldı.

Teknik açıdan BIST 100 endeksinde, gün içinde 1.737 üzerinde tutundukça kar satışları yaşansa da alım fırsatı olarak değerlendirilmesi ve endeksin 1.771 seviyesi ilk hedef olmak üzere bu seviye üzerinde 1.800-1.810 aralığına doğru yükselişin devam ettirmesi bekleniyor. Son dönemdeki hızlı yükselişin ardından haftaya genel olarak sıkışık ve yatay bir eğilimle başlayan piyasada, ilk önemli destekler olarak 1,735 ve 1,725 seviyeleri izleniyor. Özellikle de 1,725 desteği korunabildiği sürece yukarı eğilimin devam edebileceği belirtiliyor. 

Piyasalarda bugün takip edilecek verilerde öne çıkanlar 11.30'da Almanya, 12.00'de Euro Bölgesi, 12.30'da İngiltere kasım ayı imalat sanayi, hizmet sektörü ve bileşik PMI, 14.30'da Türkiye, kasım ayı finansal hizmetler güven endeksi ve ABD'den 17.45'te kasım ayı imalat sanayi, hizmet sektörü ve bileşik PMI ile 18.00'de kasım ayı Richmond Fed imalat sanayi endeksi olacak. 

Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 1,23 puan ve yüzde 0,07 değer kazanarak 1.756,71 puana yükseldi. Endeks tarihi zirvesini de 1.782 puana taşıdı.

Bankacılık endeksi yüzde 0,21 gerilerken, holding endeksi yüzde 0,11 artış kaydetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 1,45 ile spor, en çok kaybettiren bankacılık oldu.

KÜRESEL PİYASALAR

Küresel pay piyasaları ABD Merkez Bankası'nın (Fed) beklentilerden önce faiz artışına gideceği ve aralıkta varlık alım hızını tekrar düşüreceğine ilişkin endişelerle karışık bir seyir izlerken, bugün ABD Başkanı Joe Biden'ın ekonomiye ilişkin konuşması ve küresel bazda Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri takip edilecek.

ABD Başkanı Joe Biden'ın dün akşam Fed Başkanlığına Jerome Powell'ı ve Başkan Yardımcılığına Lael Brainard'ı aday göstereceğinin açıklanması sonrası bugün Biden'ın ekonomiye ilişkin değerlendirmeleri takip edilecek.

Dünkü açıklamasında Powell'ın istikrarlı ve kararlı liderliğinin piyasaları istikrara kavuşturmaya ve ABD ekonomisini sağlam bir toparlanma sürecine sokmaya yardımcı olduğunu vurgulayan Biden, enflasyon tehdidini ele almada ve maksimum istihdam hedefini sağlamada "doğru kişi" olduğuna inandığını kaydetti.

Powell ise para politikası araçlarını hem ekonomiyi hem de güçlü bir iş gücü piyasasını desteklemek ve yüksek enflasyonun yerleşmesini önlemek için kullanacaklarını belirtti.

Analistler, Powell'ın görevde kalmasıyla birlikte piyasalarda varlık alım hızının aralıktaki toplantıda değiştirilmesinin fiyatlandığını belirterek, ilk faiz artışının ise en geç Haziran 2022'deki toplantıda yapılmasının beklendiğini kaydetti.

Dün, New York borsasın

Avrupa'da ise yeni tip korona virüs salgını (Kovid-19) gündemin odağında yer alıyor. Artan vaka sayılarının ardından Avusturya dün itibarıyla kısıtlamaları uygulamaya alırken, bu durumun bölge geneline yayılabileceği ve ekonomik toparlanmayı olumsuz etkileyebileceği endişesi, risk iştahını azaltan etkenlerin başında geliyor.

Dün, yetkililere dayandırılan haber akışına göre Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Kovid-19 salgınındaki dördüncü dalganın daha önce karşılaştıkları hiçbir şeye benzemediğini belirterek, kısıtlamaları uygulamaya almadıkları takdirde hastanelerin kapasitelerinin yetersiz kalacağından endişe duyduğunu dile getirdi.

Öte yandan, Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), Alman ekonomisinin üretim için ara mal ve çalışan eksikliği ile Kovid-19 salgınında yeni kısıtlamalar nedeniyle “durgunluğa doğru yol aldığını” duyurdu.

Dün, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,27 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,10 değer kaybederken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,44 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,78 yükseldi.

Asya'da, Tayvan üzerinden Çin ile ABD arasındaki gerginlik sürerken, Çin'in ekonomiyi destekleyeceğini yönelik beklentiler piyasalarda satış baskısını azaltıyor.

Kapanışa yakın, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,10 yükselirken, Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,60 ve Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 1,30 değer kaybetti. Bugün, tatil nedeniyle Japonya piyasalarında işlem gerçekleştirilmiyor.

PARA PİYASALARI

İstanbul serbest piyasada dolar 11,4230 liradan, euro 12,8340 liradan güne başladı.

Serbest piyasada 11,4210 liradan alınan dolar 11,4230 liradan satıldı. 12,8320 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 12,8340 lira olarak belirlendi.

Dolar/TL ise uluslararası piyasada dün 11,4737 ile zirvesini görmesinin ardından, bugün bankalararası piyasanın açılışında 11,4160'tan işlem gördü.

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 11,2730 lira, euronun satış fiyatı ise 12,6700 lira olmuştu. Euro/dolar paritesi ise gerilemeyi sürdürerek, şu sıralarda Temmuz 2020'den bu yana en düşük seviye olan 1,1230'dan işlem gördü.

Dolar endeksi de yükselmeye devam ederek 96,6 ile son 16 ayın en yüksek seviyesine çıktı. 

Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından 11,85 seviyelerinde işlem görüyor.

Dün yükseliş eğiliminde hareket eden dolar/TL, günü önceki kapanışın yüzde 1,22 üzerinde 11,4108'den tamamladı.

Dolar/TL, yeni güne de değer kazancıyla başlamasının ardından saat 10.55 itibarıyla önceki kapanış seviyesine göre yüzde 3,9 artışla 11,8530 seviyesinden işlem görüyor. Euro/TL yüzde 4,15 değer kazanarak 13,3580'den, sterlin/TL de yüzde 4,09 yükselişle 15,9020'den satılıyor.

Dolar endeksi, 96,6 ile son 16 ayın en yüksek seviyesini görmesinin ardından 96,4'te dengelendi. Euro/dolar paritesi ise yüzde 0,1 artışla 1,1250'den alıcı buluyor.

Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) beklentilerden önce faiz artışına gidebileceği ve daha önce aylık 15 milyar dolar olarak duyurulan varlık alımlarının azaltım hızının yükseltilebileceği endişelerinin küresel ölçekte dolar talebinin artmasına neden olduğunu bildirdi.

Bugün ABD Başkanı Joe Biden'ın açıklamalarının yakından takip edileceğini, özellikle enflasyon ve petrol rezervlerine ilişkin değerlendirmelerin varlık fiyatları üzerinde etkili olabileceğini aktaran analistler, bugünün veri takviminde ise ABD ve Avrupa'da imalat sanayi ve hizmet sektörüne ilişkin Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin öne çıktığını kaydetti.

Analistler, teknik açıdan dolar endeksinde 96,5 seviyesinin direnç, 95,5'in ise destek konumunda olduğunu söyledi.

EMTİA PİYASALARI

Brent petrolün varil fiyatı, Biden'ın Japonya, Hindistan ve Güney Kore ile birlikte petrol rezervlerini kullanmak için bir plan açıklayacağına yönelik haber akışı sonrası yatay seyirle 78,6 dolar seviyesinde bulundu.

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 79,07 dolardan işlem görüyor.

Dün 79,70 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 80,07 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varili, bugün saat 09.41 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,79 azalışla 79,07 dolardan işlem gördü. Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 75,93 dolardan alıcı buldu.

ABD'nin büyük petrol tüketicisi ülkelerle koordineli şekilde stratejik petrol rezervlerinin kullanımı için bir plan açıklayacağına yönelik haberler fiyatların da düşüşünde etkili oldu.

Japonya, Hindistan ve Güney Kore gibi önemli petrol oyuncularının söz konusu plana katılması beklenirken, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin'in ise olumlu yaklaştığı ancak iç tüketim ihtiyaçlarını değerlendireceği ifade edilmişti.

Avrupa'da artan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarının ardından salgına yönelik kısıtlamaların yeniden gündeme gelmesi, ekonomileri olumsuz etkileyeceği ve talep görünümünü zayıflatacağı endişelerine yol açarak fiyatları baskılamaya devam ediyor.

Öte yandan, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun petrol üretimini artırma planlarında değişikliğe gidebileceği öngörüsü fiyatlardaki düşüşü kısıtlıyor.

Brent petrolde teknik olarak 79,28 ile 79,76 dolar aralığının direnç, 78,80 ile 78,32 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Altının ons fiyatı, Powell'ın tekrar Fed Başkanlığına aday gösterilmesiyle yüzde 2,2 düşerek 1.805 dolara gerilerken, ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yaklaşık 8 baz puan artışla yüzde 1,63 seviyesine yükseldi.

VADELİ PİYASALAR

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) aralık vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, güne düşüşle başlamasının ardından 1.931 puanda dengelendi.

Aralık vadeli endeks kontratı, açılışta en düşük 1.927,50 puanı görmesinin ardından, önceki normal seans kapanışının yüzde 0,5 altında 1.931,00 seviyesinden işlem görüyor.

Dün alıcılı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışın yüzde 0,7 üzerinde 1.940,75 puandan tamamladı. Endeks kontratı akşam seansında ise yatay seyretti.

Analistler, küresel pay piyasalarında ABD Merkez Bankası'nın (Fed) beklentilerden önce faiz artışına gidebileceği ve aralıkta varlık alım hızını tekrar düşüreceğine ilişkin endişelerle karışık bir seyir izlendiğini bildirdi.

Teknik açıdan endeks kontratında 1.900 seviyesinin destek, 1.970 puanın direnç konumunda olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER