Borsada rekorlar serisi sürüyor

Merkez Bankası dün kritik Kasım ayı PPK toplantısında piyasa beklentilerine uyumlu olarak 100 baz puan faiz indirimine gitti.

Borsada rekorlar serisi sürüyor

Merkez Bankası dün kritik Kasım ayı PPK toplantısında piyasa beklentilerine uyumlu olarak 100 baz puan faiz indirimine gitti. Politika faizinin 100 baz puan indirimle %16 seviyesinden %15 seviyesine çekildiği toplantı sonrasında yurt içi piyasalarda volatilite artarken, kur cephesinde de yeni rekorlar görüldü. Kurların yükselişi yakından takip edilmeye devam edilirken, küresel çapta ise enflasyon endişeleri gündemdeki yerini ve önemini koruyor. 

Küresel borsalarda risk iştahı üzerinde baskı sürüyor. Dün TCMB toplantısının takip edilirken BIST 100 Endeksi’nde volatilite yüksek seyretti. Kurdaki tarihi zirvelere rağmen endeks de kendi zirvelerini test ederek dün günü yüzde 1,75 oranında yükselişle 1.736,88 puandan tamamladı. ABD borsaları dün günü karışık kapanışlarla tamamlarken, bugün endeks vadeli işlem kontratlarında alıcılı seyrin devam ettiği görülüyor. Asya piyasalarında yön tayin edilemezken, Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. 

BORSA İSTANBUL

Yurt içinde, dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 100 baz puan indirerek yüzde 15'e düşürdü.

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi dün önceki kapanışa göre 1,75 değer kazanarak kapanış rekorunu 1.736,88 puana taşıdı.

Analistler, bugünün veri takviminde Almanya'da Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve İngiltere'de perakende satışların öne çıktığını bildirdi. ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilileri ve ECB Başkanı Lagarde'ın sözle yönlendirmelerinin oynaklığı artırabileceğine de dikkat çekildi. 

Teknik açıdan BIST 100 endeksinde, kısa vadeli yükseliş trendi içerisindeki güçlü seyir banka hisseleri önderliğinde devam ederken, seans içi geri çekilmelerde 1.700 seviyesi ilk önemli destek noktası olarak izleniyor. Bu seviye üzerinde kalıcı olundukça alım eğiliminin devam edebileceği düşünülürken, 1.750 ara direncini aşma denemeleri de etkili olacak. 1.750 seviyesini yukarı geçecek hareketlerde de sırasıyla 1.800 ve 1.850 seviyelerini test edecek potansiyel sürüyor. Endeksin kısa vadede 1.683 üzerinde kaldıkça kar satışlarının alım fırsatı olarak değerlendirilmesi ve bugün için 1.725 altına gelmesi halinde de 1.698 ara destek olmak üzere 1.683’lere kadar kar satışlarının devam etmesi bekleniyor. Kısa vadede 1.700 ve altına gerilemenin alım fırsatı, 1.770 ve üzerine yükselişlerin ise trade amaçlı kar satışı fırsatı olarak takip edilebileceği belirtiliyor. Orta vadeli göstergelerdeki güçlü pozitif eğilim kar satışları yaşansa da yükseliş trendinin devam edeceğine işaret etse de kısa periyotta teknik göstergelerde oluşan negatif eğilim ve uyumsuzluk dün gün içinde olduğu gibi endekste kısa süreli kar satışları yaşanabileceğine de işaret ediyor.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler sakin olacak. 10.00'da Almanya, ekim ayı Üretici Fiyat Endeksi ve İngiltere, ekim ayı perakende satışlar izlenecek. 

Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 11,84 puan ve yüzde 0,68 değer kazanarak 1.748,72 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,58 ve holding endeksi yüzde 1,19 artış kaydetti. Açılışta tüm sektör endeksleri yükselirken, en fazla kazandıran yüzde 1,27 ile orman, kağıt, basım oldu.

KÜRESEL PİYASALAR 

Küresel pay piyasaları karışık bir seyir izlerken, bugün "şahin" olarak nitelendirilen ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yetkilileri ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde'ın konuşmaları takip edilecek.

ABD'de dün açıklanan Philadelphia Fed İmalat Endeksi kasımda piyasa beklentilerinin üzerinde artış göstererek 7 ayın en yüksek seviyesine ulaşırken, haftalık işsizlik başvuruları ise 268 bin ile tahminlerin hafif üzerinde arttı.

Dün ekonomideki toparlanmanın devam ettiği iyimserliği pay piyasalarını desteklerken, Fed yetkililerinin sözle yönlendirmeleri de yatırımcıların odağındaydı.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic politika faizinde gelecek yıl sonuna doğru artışa gidilebileceğini söylerken, New York Fed Başkanı John Williams, ABD'de enflasyonun daha geniş tabanlı hale geldiğini ve gelecekteki fiyat artışlarına ilişkin beklentilerin arttığını belirtti. Fed'de güvercin tonlu görüşleriyle bilinen Chicago Fed Başkanı Charles Evans ise enflasyonun yüksek kalmaya devam etmesi halinde gelecek yıl para politikasında yapılacak düzenlemelere karşı "açık fikirli" olacağını ifade etti.

Analistler, Fed yetkililerinin sözle yönlendirmelerinin bugün de devam edeceğini kaydederek, para politikası tutumu kapsamında "şahin" olarak nitelendirilen üyelerin konuşmalarının oynaklığı artırabileceğini bildirdi.

Öte yandan, Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Gerry Rice, tedarik zinciri aksamalarının devam etmesi veya enflasyon beklentilerinin kısa dönemli fiyat hareketleriyle bozulması durumunda dünyanın bazı bölgelerinde enflasyonun daha kalıcı hale gelebileceğini belirtti.

Avrupa pay piyasalarında dün satıcılı bir seyir hakim olurken, bugün gözler ECB Başkanı Christine Lagarde'ın yapacağı konuşmaya çevrildi.

Lagarde, hafta başında yaptığı açıklamada gelecek sene faiz artışına gitmek için bir sebep olmadığını belirtmesinin ardından, pay piyasalarında faiz artışına ilişkin beklentiler 2022'den 2023'e revize edildi.

Bölgede yeni tip korona virüs (Kovid-19) vakaları yükselmeye devam ederken, doğal gaz ve göçmen krizine ilişkin riskler de varlığını sürdürüyor.

Dün, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,18, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,48, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,59 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,21 değer kaybetti. .

ABD'deki alıcılı seyir yeni günde Asya'ya da taşınırken, Hong Kong'da Hang Seng endeksi negatif ayrıştı.

Hong Kong borsasında Çinli teknoloji şirketi Alibaba'nın 2022 için beklentilerini düşürmesi sonrası hisse senedi yüzde 10'a yakın gerilerken, Alibaba'daki düşüş eğilimi teknoloji hisseleri öncülüğünde bütün endekste etkili oldu.

Japonya'da açıklanan makro ekonomik verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ekimde yıllık yüzde 0,1 artışla beklentilerin altında kaldı.

Kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,52, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1 ve Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,9 değer kazanırken, Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 1,4 değer kaybetti.

PARA PİYASALARI

İstanbul serbest piyasada dolar 11,0900 liradan, euro 12,5920 liradan güne başladı.

Serbest piyasada 11,0880 liradan alınan dolar 11,0900 liradan satılıyor. 12,5900 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 12,5920 lira olarak belirlendi.

Dolar/TL ise uluslararası piyasada 11,3081 ile gördüğü en yüksek seviyeyi tazelerken, günü yüzde 3,27 artışla 10,9786'dan tamamladı. Dolar/TL bugün bankalaarası piyasanın açılışında 11,1020 seviyesinden işlem görüyor.

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 11,0560 lira, euronun satış fiyatı ise 12,5360 lira olmuştu.

Bu gelişmelerle, ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yatay bir seyirle yüzde 1,59 seviyelerinde dengelendi. Dolar endeksi sınırlı da olsa değer kaybederek 95,7'ye gerilerken, petrol fiyatları yükselişe geçti.

Euro/dolar paritesi ise bugün önceki kapanışın yüzde 0,2 altında 1,1355'ten işlem görüyor.

EMTİA PİYASALARI

Petrol fiyatlarında bu haftanın yönlendiricisi "stratejik rezerv" konusuydu. ABD ile birlikte Çin, Hindistan, Güney Kore ve Japonya, koordineli bir şekilde rezervlerini kullanmak istemesine karşın bunun gerçekleşme ihtimali zayıf kaldı. Böyle bir koordineli çalışma karşısında fiyatlarda ciddi bir etki oluşmayabileceği yabancı kurum raporlarında yazılırken, fiyatlarda da kısmı etkisi görüldü. 29 Kasım günü Viyana'da başlayacak nükleer anlaşma görüşmeler de fiyatları baskılamaya devam ediyor. 

VADELİ PİYASALAR

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) aralık vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, güne yükselişle başlamasının ardından 1.950 puanda dengelendi.

Aralık vadeli endeks kontratı, açılışta en yüksek 1.954,50 puanı görmesinin ardından, önceki normal seans kapanışının yüzde 0,8 üzerinde 1.950,00 seviyesinden işlem görüyor.

Dün, alıcılı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışın yüzde 2,2 üzerinde 1.935,25 puandan tamamladı. Endeks kontratı akşam seansında da yükselişini sürdürerek 1.939,75 puana çıktı.

Analistler, bugün ABD Merkez Bankası'nın (Fed) "şahin" olarak nitelendirilen üyeleri ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde'ın konuşmalarının yatırımcıların odağında olacağını bildirdi.

Teknik açıdan endeks kontratında 1.900 seviyesinin destek, 1.970 puanın direnç konumunda olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER