Çin, ABD’den alımları yavaşlattı

Çin, Biden hükümetinin anlaşmaya bağlı kalma çağrılarına rağmen ABD’den ticaret anlaşmasında yer alan her türlü ürün alımlarını yavaşlattı. Bloomberg’in Çin verilerinden derlediği rakamlara göre; Çin Ekim ayında ABD’den 9.5 milyar dolar değerinde tarım, imalat ve e.

Çin, ABD’den alımları yavaşlattı

Çin, Biden hükümetinin anlaşmaya bağlı kalma çağrılarına rağmen ABD’den ticaret anlaşmasında yer alan her türlü ürün alımlarını yavaşlattı.

Bloomberg’in Çin verilerinden derlediği rakamlara göre; Çin Ekim ayında ABD’den 9.5 milyar dolar değerinde tarım, imalat ve enerji ürünü satın aldı. Böylece iki ülke arasında ticaret anlaşmasının imzalandığı Ocak 2020’den bu yana Çin’in toplam alımları 210.4 milyar dolara ulaştı.

Geçen ayki rakam bir yılın en düşük alımları oldu. Bu rakamlarla birlikte 378.4 milyar dolar olan iki yıllık ticaret hedefinin yalnızca yüzde 56’sına ulaşıldı.

ABD hükümet yetkilileri son dönemde Çin’e anlaşmaya bağlı kalma çağrılarını artırdı. ABD’nin Pekin’e karşı nasıl bir adımla yanıt vereceği ise henüz bilinmiyor.

Ticaret hedefleri yıl sonunda bitiyor ancak anlaşmada ‘her iki tarafın alımlarını 2022’den 2025’e kadar artarak devam ettirmesinin beklendiğine’ dair bir cümle de mevcut. ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai bu ay başında Çin’in iyi bir performans sergilemediğini ve atılacak adımları değerlendirdiklerini belirtti.

Geçen hafta ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Şi Jinping arasında gerçekleşen görüşmede ticaret konusunda net bir ilerleme sağlanmamıştı.

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER