Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dünyaya terörle mücadelede çağrısı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan Ekonomik İşbirliği Teşkilatı zirvesinde önemli açıklamalar yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dünyaya terörle mücadelede çağrısı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan Ekonomik İşbirliği Teşkilatı zirvesinde önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan'ın açıklamaları arasında terörle mücadele, KKTC konusu, ekonomik ortaklıklar yer aldı.

İşte Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar;

TERÖRLE MÜCADELEDE AYRIM YAPMAKSIZIN İŞBİRLİĞİ YAPMALIYIZ

"Bölgesel ve uluslararası iş birliği terörle mücadelede hayati önemdedir. Mücadelemizi terör örgütleri arasında ayrım yapmaksızın sürdürmeliyiz. Bölgemiz PKK, YPG, FETÖ, DEAŞ gibi eli kanlı terör örgütlerinden temizlendikçe huzur, istikrar ve ekonomik kalkınma da hızlanacaktır. Terörün her türlüsüne karşı dayanışma içinde hareket etmemiz bu bakımdan çok önemlidir.

KKTC'NİN ÇÖZÜM VİZYONU ÖNYARGISIZ ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİLMELİ

Kıbrıs meselesinde Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün tescil edilmesi çözümün anahtarıdır. Tüm dost ve kardeş ülkelerin KKTC'nin çözüm vizyonunu ön yargısız bir şekilde değerlendirmesini istiyorum.

GÖÇ TEHLİKESİNİ ÖNLEMEK İÇİN AFGANİSTAN'DAKİ KRİZİN BİTİRİLMESİ GEREKİYOR

Kardeşlerim ciddi bir insani ve ekonomik krizle karşı karıya bulunan Afganistan'da bir an evvel barış ve istikrarın tesis edilmesi önemlidir. Ortak temennimiz ve hedefimiz budur. Sağlık, eğitim gibi kritki sektörler dahil temel devlet yapısının ayakta tutulması çabalarını destekliyoruz. Bölgemizi tehdit edecek ciddi bir göç tehlikesinin önlenmesi için Afgan ekonomisinin ayağa kaldırılması gerekiyor.

SALGIN EKONOMİLERİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

5 milyondan fazla insanın hayatına mal olan salgın ekonomik, ticaret ve Turizm başta olmak üzere her alanda etkilerini sürdürüyor.

TÜRKİYE'NİN SALGINLA MÜCADELEDE ÖNEMLİ ADIMLARI

Zirvemizin dayanışmamızın daha da güçlenmesine vesile olmasını diliyorum. Şimdiye kadar aralarında 160 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa yardım ulaştırdık. Yerli aşımız Turkovac için acil kullanım onayına kısa süre önce başvurduk. Süreç tamamlanınca aşımızı tüm insanlığın hizmetine sunacağız.

TİCARET HACMİMİZ 100 MİLYARI BULMALI

Ticaret hacmimizi 100 milyar dolar seviyesine çıkarmak için gayretlerimizi yoğunlaştırmalıyız.

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER