Endekste alıcılı bir açılış bekleniyor

Türkiye’de korona virüs vaka sayısının bir önceki gün 27.592 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 175 kişi olduğu açıklandı. TCMB ile Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası arasında iş birliğine yönelik mutabakat zaptı imzalandı. BAE, Türkiye’de yatırım yapm.

Endekste alıcılı bir açılış bekleniyor

Türkiye’de korona virüs vaka sayısının bir önceki gün 27.592 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 175 kişi olduğu açıklandı.

TCMB ile Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası arasında iş birliğine yönelik mutabakat zaptı imzalandı.

BAE, Türkiye’de yatırım yapmak üzere 10 milyar dolarlık bir fon ayırdı .

Fed Tutanaklarında yetkililer, yüksek enflasyonun devam etmesi durumunda, varlık alım azaltımı ve faiz oranlarını yükseltmek için daha hızlı hareket etmeye açık olduklarını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü, ülkelerin zorunlu Kovid - 19 aşısı üzerinde düşünmesi gerektiğini bildirdi .

AK Parti MYK toplantısında dövizdeki artışla ilgili izlenecek yol haritası değerlendirildi. Toplantıda faiz düşürmede kararlılık vurgusu yapıldığı öğrenilirken, 3-4 ay içerisinde bu durumun çözüleceği konuşulduğu belirtildi.

AB Komisyonu, Euro Bölgesi ülkelerinin ekonomilerini Covid - 19 salgınının etkilerinden kurtarmak için destekleyici maliye politikalarını gelecek yıl da sürdürmesi gerektiğini bildirdi.

OPEC: Tüketici ülkelerin rezerv satışı küresel piyasalarda arz fazlasını büyütür .

NYT: ABD, İran nükleer tesislerine yönelik saldırıların verimsiz olduğu konusunda İsrail'i uyardı.

BoE Para Politikası Üyesi Tenreyro: Faiz artırımı için verilere bakacağız .

 Güney Kore Merkez Bankası enflasyonu önlemek için tekrar faiz artırdı .

Ne Olacak?

• TCMB Başkanı Kavcıoğlu'nun bugün banka Türkiye Bankalar Birliği üyeleriyle bir araya geleceği belirtildi. Toplantının öğleden sonra yapılması bekleniyor.
• ABD‘de piyasalar Şükran günü nedeniyle kapalı olacak.
• ECB Toplantı Tutanakları yayımlanacakken, ECB Başkanı Lagarde’nin konuşma yapması bekleniyor.
• Borsa İstanbul’un bu sabah hafif alıcılı başlangıç yapmasını bekliyoruz.

BİST100 endeksinde hafif alıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Yurtiçinde yüksek volatilite devam ediyor. İçeride geçtiğimiz işlem günü Kapasite Kullanım Oranı açıklandı. Ülkede sanayi kesiminin elde mevcut üretim kapasitesinin ne kadarının kullanıldığını gösteren gösterge olan Kapasite Kullanım Oranı açıklandı. İmalat sanayisi genelinde Kapasite Kullanım Oranı, Kasım ayında Ekim ayına göre 0,1 puan artarak %78,1 seviyesine yükseldi. Yurtiçi tarafta kur yakından takip edildi. Dolar / TL 11,59 - 13,15 aralığında hareket etti. Yurtiçi dinamiklerle birlikte kurdaki volatilite hızla devam ederken, BAE ile Türkiye arasındaki görüşme kurdaki geri çekilmenin ana etmeni arasında yer aldı. BİST100 endeksi tarafında ise hisse bazlı hareketler sürdü. Endeks 1.834’ü test etti. Ulaştırma, bankacılık ve teknoloji sektörü payları yükselişte etkili oldu. Endeks dün de kapanış rekoru kırdı.
Abu Dabi Borsası ile Borsa İstanbul arasında iş birliği mutabakatının imzalanacağı aktarıldı. ADQ ile Türkiye Varlık Fonu ayrıca Türkiye'deki teknoloji firmalarına yatırım yapmak üzere teknoloji odaklı bir girişim fonunun kurulmasına yönelik bir mutabakat muhtırasını da imzalayacak. BAE’nin en büyük fonu Abu Dabi Yatırım Otoritesi ile Türkiye Varlık Fonu Teknoloji Girişim Fonu için muhtıra imzalanacağı belirtildi. BAE’nin Türkiye’ye milyarlarca yatırım yapacağı haberleri ile kur tarafında sert geri çekilme yaşandı.

ABD’de Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları verileri açıklandı. Açıklanan veri 1969’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi. İşsizlik maaşına başvuranların sayısı 20 Kasım’da sona eren haftada 71.000 düşerek 199.000 oldu.

VİOP 30 Endeks kontratında hafif alıcılı açılış bekliyoruz.

VİOP 30 Endeks Aralık kontratı, Çarşamba günü 1.977 - 2.031 fiyat aralığında işlem görerek günü 2.000 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 187 azalarak 624.213 adet kontrat olarak gerçekleşti.
VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 1.955 seviyesinin üzerinde hareket etmemiz kısa vadede yükseliş eğilimini arttırırken, 2.020’nin üstüne çıkmamız durumunda ilk aşamada 2.100 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirebilir. Aşağı yönde ise kısa vadeli düşüşün devam edebilmesi için 1.955 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 2.005 ve 2,020 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 1.970 ve 1.955 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER