Haftayı kapatırken kurlarda yükseliş sürüyor

Serbest piyasada 11,0880 liradan alınan dolar 11,0900 liradan satılıyor.

Haftayı kapatırken kurlarda yükseliş sürüyor

Serbest piyasada 11,0880 liradan alınan dolar 11,0900 liradan satılıyor. 12,5900 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 12,5920 lira olarak belirlendi.

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 11,0560 lira, euronun satış fiyatı ise 12,5360 lira olmuştu.

Yurt içinde öne çıkan bir verinin olmadığı yeni günde, yurt dışında Almanya üretici enflasyonu ve İngiltere perakende satışlar takip edilecek.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

TCMB Para Politikası Kurulu'nun dün yaptığı toplantıda piyasadaki oynaklığı görmezden gelerek beklentiler doğrultusunda politika faizini 100 baz puan indirdiğine işaret eden JP Morgan, TCMB'nin yeni bir faiz indiriminin de sinyalini verdiğini savundu.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Fed'in faiz oranlarını artırmaya gelecek yılın ortalarında, ABD ekonomisi pandemi öncesinde sahip olduğu enerji iş gücü piyasasını geri kazandığında, başlayabileceğine inandığını söyledi.

Kovid vakalarının rekor düzeye çıktığı Almanya, aşısızlara karşı yeni kısıtlamalar getirmeye hazırlanıyor.

ABD Hazine Bakanlığı, 2020 başkanlık seçimlerini siber saldırı ile etkilemeye çalıştıkları iddiasıyla İranlı 6 kişi ve 1 şirkete yaptırım uyguladı.

ABD'de Kongre Bütçe Ofisi, Başkan Joe Biden'in 1,75 trilyon dolar büyüklüğündeki sosyal harcama paketinde, bu harcamaların maliyetini karşılamak için yeterli gelir yer almadığını savundu.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, hükümetinin ekonomiyi canlandırmak amacıyla güçlü bir paket hazırlamakta olduğunu, pakette 56 trilyon yen (490 milyar Dolar) büyüklüğünde bütçe harcamasının yer alacağını ifade etti.

YURT İÇİ GÜNDEM

TÜİK Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi, TOBB kurulan ve kapanan şirketler verilerini açıklayacak (10.00).

TBMB Plan ve Bütçe Komisyonunda Kültür ve Turizm Bakanlığının 2022 yılı bütçesi görüşülecek.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye-Irak İş, Yatırım ve Müteahhitlik Forumu'na katılacak.

YURT DIŞI GÜNDEM

Avrupa piyasalarında Fransa işsizlik oranı (09.30), Almanya üretici fiyatları, İngiltere perakende satışlar (10.00) takip edilecek. Almanya'da üretici fiyatlarının aylık yüzde 1,9, yıllık yüzde 16,2 artması bekleniyor. İngiltere'de perakende satış beklentisi aylık yüzde 0,8 artış, yıllık yüzde 1,9 düşüş yönünde oluştu.

ABD'de tek veri Baker Hughes tarafından açıklanacak sondaj kuleleri olacak (21.00)

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER