Johnson'ın mektubuna Macron öfkesi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere'yi iki ülke arasındaki göçmen krizinin çözümünde ciddi olmamakla suçladı. Macron, Avrupa Birliği (AB) İçişleri Bakanları'nın Pazar günü İngiliz mevkidaşları Priti Patel olmadan toplanacaklarını söyledi. Pazar günü Calais'de.

Johnson'ın mektubuna Macron öfkesi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere'yi iki ülke arasındaki göçmen krizinin çözümünde ciddi olmamakla suçladı.

Macron, Avrupa Birliği (AB) İçişleri Bakanları'nın Pazar günü İngiliz mevkidaşları Priti Patel olmadan toplanacaklarını söyledi.

Pazar günü Calais'de yapılacak görüşmelere AB'nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu'nun yetkilileri de katılacak.

Fransa, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın yolladığı kamuoyuna açık mektuba öfkelenmiş ve Patel'e davetini geri çekmişti.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Manş Denizi'nde 27 göçmenin hayatını kaybetmesinin ardından Johnson'ın yazdığı mektubun hayalkırıklığı yarattığını söyledi.

Darmanin, "Mektubun kamuoyuna açıklanması durumu daha da kötüleştirdi" dedi.

Çarşamba günü Manş Denizi'nde göçmenleri taşıyan şişme botun batması sonucu boğularak yaşamlarını yitirenler arasında hamile bir kadın ve üç çocuk da vardı.

Johnson'ın önerileri

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a hitaben yazdığı mektupta trajedinin tekrarlanmaması için atılmasını gerektiği düşündüğü beş adımı açıklamıştı:

*Daha fazla botun Fransa sahillerinden ayrılmasını önlemek için ortak devriyeler yapılması
Sensörler ve radarlar gibi daha ileri teknolojinin kullanılması

*İngiltere ve Fransa'nın birbirlerinin karasularında devriye gezmesi ve havadan gözlem yapması
İki ülkenin ortak istihbarat hücresinin işbirliğini derinleştirmesi

*Fransa'yla ikili geri dönüş anlaşması üzerinde derhal çalışılmaya başlanması ve bunun yanı sıra AB-İngiltere geri dönüş anlaşması için görüşmeler yapılması

*İngiltere'ye gitmeye çalışan göçmen botu Manş Denizi'nde battı, 27 kişi boğuldu

*Manş Denizi'nde batan botta hayatını kaybedenler arasında hamile bir kadın ve üç çocuk da var

İNGİLİZ BAKAN ÖNERİLERİ SAVUNDU

İngilere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps da Başbakan Johnson'ın mektubu savundu ve "dostların ve komşuların" birlikte çalışması gerektiğini söyledi.

Shapps, "Hiçbir ülke bununla tek başa çıkamaz. Umarım Fransa önerilerimizi yeniden değerlendirir. Bu bizim de, onların da, İngiltere'ye kaçak yollarla sokulan insanların da çıkarına" dedi. (BBC Türkçe)

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER