NATO’nun siber güvenlik tehditleri açıklandı

2019’un Mart ayından beri NATO Muhabere ve Bilgi Sistemleri Ajansı’nın Kurmay Başkanlığı’nı yürüten Tuğgeneral Göksel Sevindik, ajansında amacının “NATO’nun teknoloji ve siber güvenlik uzmanlığını sağlamak” olduğunu ifade etti. Sevindik, “En büyük görevi.

NATO’nun siber güvenlik tehditleri açıklandı

2019’un Mart ayından beri NATO Muhabere ve Bilgi Sistemleri Ajansı’nın Kurmay Başkanlığı’nı yürüten Tuğgeneral Göksel Sevindik, ajansında amacının “NATO’nun teknoloji ve siber güvenlik uzmanlığını sağlamak” olduğunu ifade etti. Sevindik, “En büyük görevimiz NATO’nun muharebe ve bilgi sistemlerini tedarik etmek, bunları konumlandırmak ve de savunmak. Siber savunma da bizim ajansında görevlerin arasında. NATO tamamen savunma amaçlı bir siber güvenlik politikası güdüyor” diye de ekledi.

Sputnik News'ten Turan Salcı'nın haberine göre, Ajans bünyesinde 800’ü asker olmak üzere 3.200 aşkın kişinin görev aldığı belirten Sevindik, “57 Türk askeri personel ve 141 Türk sivil personel görev yapıyor” bilgisini de paylaştı. Siber tehditleri “harici ve dahili tehditler” olarak tanımladıklarını ifade eden Sevindik, bu konuya dair şunları söyledi:
 
"Harici tehditler kişisel motivasyondan (Bağımsız Saldırganlar), ideolojik motivasyondan (Hacktivizm), ekonomik motivasyondan (Siber Dolandırıcılık) veya politik bir motivasyondan (Devlet Destekli Saldırılar) kaynaklanabiliyor. Ayrıca dahili tehditler de var. Bilerek ya da bilmeyerek özellikle internet üzerinden gizli ya da çok gizli belgelerin paylaşılması da bazı personel hatalarından dolayı karşılaştığımız olaylar.
 
Sunumunda Google hesabından gönderilen ve NATO’nun Siber Güvenlik Merkezi tarafından ele geçirilen bir belgeyi de paylaşan Sevindik, “Bazıları bilerek ya da bilmeyerek eğitim eksiliği de diyebiliriz bu tip belgeleri paylaşabiliyor” dedi.
 
Sevindik, NATO’nun bu konudaki güncel araştırma, geliştirme ve yatırım alanlarını da “5G, Bulut Bilişim, Yapay Zeka, Yeni Petrol: Veri, Veri Güvenlik Merkezi, İnovasyon (DIANA), Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Siber Elektromanyetik Aktiviteler (CEMA)” olarak sıraladı.

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER