Rusya'da kömür madeninde facia: Onlarca can kaybı

Rusya'nın Kemerovo bölgesindeki Listvyajnaya kömür madeninde öğle saatlerinde patlama meydana geldi.

Rusya'da kömür madeninde facia: Onlarca can kaybı

Rusya'nın Kemerovo bölgesindeki Listvyajnaya kömür madeninde öğle saatlerinde patlama meydana geldi. Metan gazı sıkışmasından meydana geldiği sanılan patlamanın ardından 250 metre derinlikte yangın çıktı. Faciada 6'sı kurtarma görevlisi olmak üzere 52 kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu.

Başsavcı Yardımcısı Dmitriy Demeşin hadisenin bir kıvılcım nedeniyle metan gazının patlaması sonucu gerçekleştiği bilgisini verdi.

Polis, kömür madeninin 47 yaşındaki direktörünü, 59 yaşındaki yardımcısını ve 36 yaşındaki saha sorumlusunu gözaltına aldı.

Gözaltına alınan kişilerin, tehlikeli üretim tesislerinin güvenlik kurallarının ihlaline yol açtığı belirtilen açıklamada, bu ihlalin patlamaya neden olduğu kaydedilerek "Patlama sonucu 4 numaralı sahada, havalandırma rotası dumanla doldu. Bunun sonucunda vardiyada bulunan işçiler boğuldu" ifadelerine yer verildi.

TÜRKİYE'DEN TAZİYE MESAJI

Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Kuzbass bölgesindeki bir kömür madeninde çıkan yangında hayatını kaybedenler için taziye mesajı yayımladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Kuzbass bölgesindeki bir madende gerçekleşen kaza sonucunda en az 52 kişinin hayatını kaybettiği ve birçok kişinin yaralandığının üzüntüyle öğrenildiği kaydedildi.

Açıklamada, "Rusya Federasyonu halkının kederini paylaşıyor, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Rusya Federasyonu Hükümetine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz." ifadelerine yer verildi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER