Sanayi hisseleri kurla coşuyor, bankalar ve havacılık negatif

Kış mevsiminin gelmesi ile yeniden artış kaydeden vaka sayılarında özellikle Avrupa'da yeninden kapanmaların gündeme gelmesi ve geçen hafta cuma günü Almanya Sağlık Bakanı’nın karantina seçeneğinin yeniden masada olduğunu ifade etmesi salgın kaynaklı endişeleri gündemde ü.

Sanayi hisseleri kurla coşuyor, bankalar ve havacılık negatif

Kış mevsiminin gelmesi ile yeniden artış kaydeden vaka sayılarında özellikle Avrupa'da yeninden kapanmaların gündeme gelmesi ve geçen hafta cuma günü Almanya Sağlık Bakanı’nın karantina seçeneğinin yeniden masada olduğunu ifade etmesi salgın kaynaklı endişeleri gündemde üst sıralara taşıdı. Risk iştahını baskı altında alan salgın endişesi gündemdeki enflasyon kaynaklı endişelere ek olarak küresel piyasaların yakın takibinde yer alacak.

Küresel hisse piyasalarında dalgalı bir görünüm etkili olurken, salgın kaynaklı artış kaydeden endişelerle cuma günü öncelikli olarak havacılık sektörü ve ardından borsalarda satış baskısı artış kaydetti. Son dönemde pozitif ayrışan BIST 100 Endeksi cuma gününü yüzde 0,03 oranında sınırlı bir değer kazanımıyla 1.737,33 puandan tamamladı. ABD borsaları cuma gününü karışık kapanışlarla tamamlarken, bugün endeks vadeli işlem kontratlarında alıcılı seyrin hakim olduğu görüldü. Asya piyasalarında da karışık bir seyir izlenirken, Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor.

BORSA İSTANBUL

Yurt içinde, cuma günü Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 0,03 değer kazanarak kapanış rekorunu 1.737,33 puana taşıdı.

Analistler, bugün yurt içinde tüketici güven endeksi ve yurt dışı üretici fiyat endeksi, yurt dışında ise ABD'de Chicago Fed ulusal aktivite endeksi ve 2. el konut satışları ile Euro Bölgesi'nde tüketici güven endeksi verilerinin takip edileceğini söyledi. Kovid-19 salgınına ilişkin gelişmeler ve ECB yetkililerinin sözle yönlendirmelerinin oynaklığı artırabileceğine de dikkat çekildi.

Teknik açıdan BIST 100 endeksinde, güçlü yükseliş sürerken, ilk önemli destek 1.725 seviyesinde yer alıyor. İlk etapta bu seviye üzerinde dengelenmeye çalışacak piyasada, bu seviyenin üzerinde tutunmayı başaracak hareketler sonrasında alım eğilimini devam ettirebilir. Bu durumda seans içi baskının arttığı kritik seviye olan 1.760 ara direncini aşma denemeleri etkisini sürdürecek. 1.760 seviyesini yukarı geçecek hareketler ise piyasada 1.800 ve 1.850 seviyelerini test edecek potansiyelin devamını getirecek. Endeksin bugün için 1.721 seviyesi altına gelmesi halinde 1.698 ara destek olmak üzere bu seviye altındaki kapanışlarda 1.642-1.672 aralığındaki fiyata boşluğuna doğru kar satışlarının devam etmesi beklenirken, gün içinde 1.722 ve altına gerileme trade amaçlı alım fırsatı, 1.759 ve üzerinde düşük hacimle oluşacak yükselişler ise trade amaçlı kar satışı fırsatı olarak takip edilebilir. Orta vadeli göstergelerdeki güçlü pozitif eğilim kar satışları yaşansa da alım fırsatı olacağına ve yükseliş trendinin devam edeceğine işaret ediyor. Ancak momentum gibi kısa vadeli göstergelerde oluşan negatif uyumsuzluk ve negatif eğilim endekste kar satışlarının devam edeceğine işaret ediyor.

Piyasalarda bugün takip edilecek verilerde öne çıkanlar ise 10.00'da Türkiye, kasım ayı tüketici güven endeksi ve ekim ayı yurt dışı üretici fiyat endeksi olurken, 16.30'da ABD, ekim ayı Chicago Fed ulusal aktivite endeksi, 18.00'de ABD, ekim ayı 2. el konut satışları ve Euro Bölgesi, kasım ayı tüketici güven endeksi olacak.

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftaya yüzde 0,79 artışla 1.751,05 puandan başladı.

Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 13,72 puan ve yüzde 0,79 değer kazanarak 1.751,05 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,88 ve holding endeksi yüzde 0,80 artış kaydetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 1,66 ile orman, kağıt, basım olurken, hiçbir sektör endeksinin kaybettirmediği görüldü.

Geçen hafta Borsa İstanbul fiyatlamalarında kurdaki yükselişin, sanayi hisselerinde de değer kazancı getirdiği ancak kur artışının gerisinde kaldığı görülürken, havacılık, holding, banka hisseleri negatif ayrışmaya başladığı izlendi. 

KÜRESEL PİYASALAR

Küresel pay piyasaları Avrupa'da uygulamaya alınan yeni tip korona virüs (Kovid-19) kısıtlamaları ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) destekleyici para politikalarını beklenenden daha önce terk edebileceği endişesiyle karışık bir seyir izliyor.

Dünya genelinde artan Kovid-19 vakaları ve enflasyon baskısı varlık fiyatlarını etkilemeyi sürdürürken, bu hafta Fed'in toplantı tutanakları ve ABD Başkanı Joe Biden'ın açıklamalarının yanı sıra dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) başta olmak üzere yoğun veri gündemi takip edilecek.

ABD Başkanı Biden'ın bu hafta Fed Başkanı adayını açıklaması bekleniyor. Görev süresi şubat ayında sona erecek olan Jerome Powell'ın yeniden aday gösterilebileceği ya da Fed Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard isminin öne çıkabileceği tahmin ediliyor.

Kovid-19 salgınında artan vaka sayıları risk algısını artıran unsurların başında gelirken, cuma günü Avrupa borsalarının satış ağırlıklı bir seyir izlemesinde baş rolü oynadı.

Avusturya'nın artan vaka sayıları sonrası pazartesinden itibaren 20 günlük sokağa çıkma kısıtlamasını uygulamaya alacağını duyurması sonrası, Avrupa genelinde havacılık sektörü hisselerinde sert satışlar görüldü.

Fed yetkilileri geçen hafta boyunca sözle yönlendirmelerde bulunurken, Fed'in varlık alımlarının hızını aralıkta değiştirebileceği endişesi pay piyasalarında satış baskısını artırdı.

Öte yandan, Rusya ile Ukrayna arasında artan gerilim de yeni haftanın başlangıcında risk iştahını düşüren etkenler arasında yer alıyor.

Buna karşın, Çin'de regülasyon adımlarının sona yaklaştığına ilişkin beklentiler ve Çin Merkez Bankası'nın (PBoC) yavaşlayan ekonomiyi destekleyici adımlar atabileceğine yönelik yönlendirmeleri Çin'in pozitif ayrışmasında etkili oldu.

Cuma günü, New York borsası

Avrupa pay piyasalarında, cuma günü Kovid-19 salgınında artan vaka sayılarına paralel satıcılı bir seyir izlenirken, bugün salgına ilişkin haber akışı ve Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin açıklamaları takip edilecek.

Cuma günü, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,38, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,45, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,17 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,42 değer kaybetti.

Asya'da, PBoC'nin faiz oranlarını değiştirmemesine karşın ekonomiyi destekleyeceğine ilişkin yönlendirmesi ve Güney Kore'de beklentileri aşan ihracat verileriyle birlikte pay piyasaları yükseliş eğiliminde hareket ediyor.

Kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,10, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,59 ve Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 1,32 değer kazanırken, Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 0,51 değer kaybetti.

PARA PİYASALARI 
 
İstanbul serbest piyasada dolar 11,0600 liradan, euro 12,4810 liradan haftaya başladı.

Serbest piyasada 11,0580 liradan alınan dolar 11,0600 liradan satılıyor. 12,4790 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 12,4810 lira olarak belirlendi.

Dolar/TL ise uluslararası piyasada cuma gününü yüzde 2,13 artışla 11,2729'dan tamamlamasının ardından, yeni haftaya yüzde 2'ye yakın değer kaybıyla başladı ve 11,06 seviyelerine indi.

Cuma günkü kapanışta doların satış fiyatı 11,1250 lira, euronun satış fiyatı ise 12,5840 lira olmuştu.

Euro/dolar paritesi ise cuma günü 1,1250 ile Temmuz 2020'den bu yana en düşük seviyesini görmesinin ardından, bugün önceki kapanışın yüzde 0,1 altında 1,1274'ten işlem görüyor.

ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yatay bir seyirle yüzde 1,56 seviyelerinde dengelenirken, Dolar endeksi sınırlı da olsa değer kazanarak 96,1'e çıktı.

EMTİA PİYASALARI

Cuma günü yüzde 3'ün üzerinde değer kaybeden Brent petrolün varil fiyatı bugün Asya piyasalarında 78 dolar seviyesinde yatay seyretti.

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 78,76 dolardan işlem görüyor.

Cuma günü 81 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 78,89 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varili, bugün saat 09.43 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,16 azalışla 78,76 dolardan işlem gördü. Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 75,97 dolardan alıcı buldu.

Petrol fiyatları, ABD'nin çağrısı üzerine Japonya'nın stratejik petrol rezervlerinden iç piyasaya petrol satışı gerçekleştirebileceğini açıklamasıyla son yedi haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Uzmanlar, Japonya'nın kendi yasalarına göre rezervlerini yalnızca arz kısıtlamaları veya doğal afetler sırasında piyasaya sürülebileceğini ifade ediyor.

Öte yandan, Avrupa'da artan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları ve ülkelerin kısıtlamaları yeniden gündeme getirmesi de talep görünümünün zayıflayacağı endişelerini artırarak fiyatlardaki düşüşü destekliyor.

Almanya, aşılanmamış olanlar için daha sert kısıtlamalar da dahil olmak üzere bir dizi yeni önlem açıklarken, Avusturya artan vaka sayıları sonrası bugün itibarıyla 20 günlük sokağa çıkma kısıtlamasını uygulamaya alacağını duyurdu.

Belçika'da maske takma ve evden çalışma zorunluluğu gibi tedbirler geri getirilirdi. Hollanda, ülke çapında şiddetli protestolara yol açan üç haftalık kısmi sokağa çıkma yasağına devam ediyor.

Brent petrolde teknik olarak 78,98 ile 80,24 dolar aralığının direnç, 77,72 ile 76,46 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

ABD Doları'nın önde gelen para birimleri karşısında güçlenmesinin etkisi ile 1849 dolar/ons desteğinin altına gelen altın, bu sabah yatay seyir izliyor. 

Yeni haftanın ilk gününde 1839-1849 dolar/ons aralığında hareket eden spot altın fiyatı şu sıralarda 1845,38 dolar/ons ile Cuma gününün yüzde 0,09 altında.

Analistler, enflasyon endişeleri ile güvenli liman arayışının altın fiyatına destek vermeye devam ettiğini, ancak önde gelen merkez bankalarının yüksek enflasyona karşı faizi artırma yönüne gitme sinyalleri vermeleri halinde altında fiyatında aşağı yönlü bir trendin başlayabileceğini ifade ediyorlar.

VADELİ PİYASALAR

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) aralık vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, haftaya yükselişle başlamasının ardından 1.945 puanda dengelendi.

Aralık vadeli endeks kontratı, açılışta en yüksek 1.949,50 puanı görmesinin ardından, önceki normal seans kapanışının yüzde 0,9 üzerinde 1.945,00 seviyesinden işlem görüyor.

Cuma günü satıcılı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışın yüzde 0,4 altında 1.928,00 puandan tamamladı. Endeks kontratı akşam seansında da düşüşünü sürdürerek 1.919,75 puana indi.

Teknik açıdan endeks kontratında 1.900 seviyesinin destek, 1.970 puanın direnç konumunda olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER