Mardin’de Sinema Rüzgarı: 2. Mardin Uluslararası Film Festivali Başlıyor

Binlerce yıllık geçmişiyle uygarlıkların beşiği sayılan Mardin, 5-7 Haziran 2024 tarihleri arasında 2. Uluslararası Film Festivali'ne ev sahipliği yapacak. Festival, dünya çapında nitelikli yapımları ve zengin etkinlikleriyle dolu dolu bir hafta vadediyor.

Mardin’de Sinema Rüzgarı: 2. Mardin Uluslararası Film Festivali Başlıyor

Binlerce yıllık geçmişiyle dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan ve uygarlıkların beşiği sayılan Mardin, şimdi de yeni bir festivale ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Mezopotamya Sinemacılar Kültür Tanıtım Derneği tarafından düzenlenen 2. Mardin Uluslararası Film Festivali, festival kurucusu Zeki Sincar başkanlığında bu yıl 5-7 Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festival, 5 Haziran Çarşamba günü perdelerini açarak sinemaseverlere ve Mardinlilere merhaba diyecek.

Dünyanın dört bir yanından nitelikli yapımları seyirciyle buluşturacak olan Mardin Uluslararası Film Festivali, sadece filmlerle değil, etkinlikleriyle de dolu dolu bir hafta yaşatacak. Ülkenin dört bir yanından katılımların olacağı festivalin açılışında, Festival onursal başkanı yazar Orhan Miroğlu'nun söyleşisi ve trt ile matiate yapımın  üstelediği SESLER VE YÜZLER (Diyarbakır Anneleri )Filmin gösterimiyle Wilma Elles'in sunuculuğunda gerçekleşecek etkinlikler yer alacak. Festivalin 2. Gününde ise Ünlü Oyuncu Ufuk Özkan ın Halka Açık ücretsiz şekilde Tiyatro gösterimi Yer ederken Siyaset, iş ve sanat dünyasından pek çok ismin katılacağı festivalde, 3. günün kapanış sunuculuğunu Nefise Karatay üstlenecek ve  oyuncu Metin yıldızın stendap gösterisi ile devam edecek. Medya Sponsorluğunu Kral Fm Radyo Tv nin Üstlendiği Etkinlikte Sinema Film Söyleşileri Halkın Katılımlarıyla Mardin Doğa Kolejinde Gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Festivalde Ali Sürmeli, Burçin Bildik, Şahin Kendirci, Metin Yıldız, Erkan Çelik, Adnan Koç, Sultan Sarohan, Çiğdem Tunç, Halil İbrahim Kalaycıoğlu,  Burak Tamdoğan ve Murat Tatlı gibi ünlü isimler de yer alacak. Jüride ise ünlü yönetmen Alper Mestçi, Tümay Özokur ,İlker Savaşkurt ve Buğra kekik bulunacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER