4 Roma imparatorundan sadece 1'i...

Dünyanın en büyük imparatorluklarından birinin hükümdarı olmak kulağa oldukça rahat bir iş gibi gelebilir, fakat eğer bu imparatorluk Roma İmparatorluğu ise, bu pek de iç rahatlatıcı değil.

4 Roma imparatorundan sadece 1'i...

Dünyanın en büyük imparatorluklarından birinin hükümdarı olmak kulağa oldukça rahat bir iş gibi gelebilir, fakat eğer bu imparatorluk Roma İmparatorluğu ise, bu pek de iç rahatlatıcı değil. Zira Roma İmparatoru olmak, insanlık tarihinin en tehlikeli mesleklerinden biri olabilir!

Royal Society Open Science'da yapılan araştırmalar sonucu yayınlanan yeni bir rapora göre, Roma İmparatorluğu dönemi boyunca ulusun 175 hükümdarı olmuş ve bu 175 kişinin yalnızca yüzde 24.8'lik bir oranı doğal sebeplerden ölmüş. Geri kalanlarının ise ya savaşta öldüğü ya da daha kötüsü "bir şekilde" öldürüldüğü veyahut intihar etmek zorunda kaldığı bulgular arasında yer alıyor. São Paulo Üniversitesi Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Enstitüsü'nün araştırmacıları, Roma imparatorlarının saltanatlarıyla ilişkili temel matematiksel kalıpları araştırmışlar ve bu "güç yasası"nı izlediklerini tespit etmişler. Araştırmanın tamamına buradan erişebilirsiniz.YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER