Erdoağan Yeni Askerlik Sistemini Anlattı: Bedelli Sürekli Oluyor, Süre 6, 9 ve 12 Ay

Erdoağan Yeni Askerlik Sistemini Anlattı: Bedelli Sürekli Oluyor, Süre 6, 9 ve 12 Ay

Erdoağan Yeni Askerlik Sistemini Anlattı: Bedelli Sürekli Oluyor, Süre 6, 9 ve 12 Ay

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı canlı yayında yeni askerlik sistemiyle ilgili açıklamalarda bulundu. "Nihai noktayı henüz koymuş değiliz" diyen Erdoğan, askerlik süresinin 6,9,12 ay şeklinde  olduğunu söyledi.

s-0c8ed294f481d1db977045a40cb493ba3ccf56 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATV-A Haber ortak canlı yayınına katıldı. Burada gündeme dair açıklamalarda bulunan Erdoğan, yeni askerlik sistemi hakkında da gelinen noktayı açıkladı.

'Yeni askerlik sisteminde belli bir noktaya gelindi'

'Yeni askerlik sisteminde belli bir noktaya gelindi''Yeni askerlik sisteminde belli bir noktaya gelindi' 5c6733e9d4829a7f147261fd.jpg Milletin askerlikle olan bağını koparmadan ve TSK'nın ihtiyaçlarını karşılayan bir sistem amaçlandığını söyleyen Erdoğan, belli bir seviyeye gelindiğini söyledi. Askerlik süresinin 6,9 ve 12 ay olarak belirlendiğini aktaran Cumhurbaşkanı ayrıca şu bilgileri verdi:
"Askerlikte belli noktaya gelindi. Yeni askerlik sistemi çalışmalarında milletimizin askerlikten bağlarını koparmadan TSK'nın ihtiyacının karşılandığı, bunun yanında yükümlü her vatandaşın askerlik eğitimi kamuoyunda olumlu algı uyandıracak bir sistem oluşturmayı hedefledik. İş belli bir aşamaya geldi. 6,9,12 şeklinde belirlenmiş vaziyette. Bunların içerisinde er erbaş durumu söz konusu. Yedek subaylık aynı şekilde söz konusu. Bunların yanında yedek astsubaylık da söz konusu, bunlar olacak. Burada özellikle ihtiyaca göre bazı adımlar atılacak."

Bedelli askerlik ve yedek subaylık da yeni sistemde

s-1ff35afa45f678b6dc2d13b799484e6c0bb2fa Bedelli ve dövizli askerliğin yeni sistemde olacağını söyleyen Erdoğan, yedek subaylığın 12 ay olarak gündemde olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:
"Bedelli askerlik var, dövizle de var. Döviz neyse karşılığı Türk lirası olacak. 12 ayı yedek subay olarak da gündeme getiriyoruz. Yedek subaylık olayını ciddi manada önemsiyoruz. Yetişmiş insandan TSK'da istifa etmemiz lazım. 12 olarak gözükse de bunun 1 ayı zaten izin olarak geçiyor. Burada 3 ay temel eğitim var."

'Bedelliden elde edilen gelir askere gidecek'

s-97a70976cd757164c0706f7b9518ffe5fab727 Yeni askerlik sisteminde yedek subaylara maaş ödeneceğini söyleyen Erdoğan, bedelli ve dövizli askerlikten elde edilen gelirin askere ödenecek olan maaşlarda kullanacağını aktardı: 
"Bunun yanında özellikle ücretler noktasında bu eğitim dönemi, belli bir ücret kendilerine ödenecek. Burada hassas bir şey var. Bedelli ve dövizli. Buradan elde ettiğimiz gelirle er erbaş, astsubay, yedek subay, yedek astsubay, bütün bunların ücretleri belirleme noktasında çalışmalar yapıldı."

'Bedelli ve dövizde soru işareti kalmayacak, personel sıkıntısı çekilmeyecek'

s-73cad3a763d1753fc669abbfafee0ab6f6b604 Bedelli askerliğin ücretinin döviz üzerinden sabit olacağını söyleyen Erdoğan, yeni sistemler birlikte TSK'nın personel sıkıntısı çekmeyeceğini şu sözlerle anlattı:
"Personel kaynağı noktasında herhangi bi sıkıntıya girmeyeceğiz. Bedelli askerlikte bu planlamayla geçmiş oluyoruz. Dövizlide aynı şekilde önüne geçmiş oluyoruz. Bu sistem ne üzerine çalışacak? TSK'nın ihtiyacı nedir? Öngörülebilir olmak önemli. Süreklilik ifade edecek bu planlama. Eğitim ve mesleki gelişim ihtiyacı. Özellikle yeni askerlik sistemimizin sistem olarak alt başlıklarını oluşturuyor. Bedelli ve dövizde soru işareti kalmayacak. Sabit fiyat üzerinden gidecek. Şu kadar Avro mu dendi? Onun karşılığında TL ne ise bedelli askerliğe katkısı o olacak. Ama dediğim gibi 6,9,12. Yükümlü er baş er. Yedek subay, yedek astsubay olacak. Bu şekilde yeni düzenlemeyi bitirmiş olacağız."

Ayrıca bakabilirsiniz

Beş Soruda Yeni Askerlik Sistemi: Ne Zaman Meclis'ten Geçecek, Bedelli Kalıcı Olacak mı?
Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2019, 01:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER