iPhone'a ilgi azalıyor

iPhone'a ilgi azalıyor

iPhone'a ilgi azalıyor

Görünüşe göre Apple'ın en yeni iPhone serisine olan rağbet, şirketin istediği düzeyde değil. Apple tedarikçilerinin ve Apple'ın hisseleri, dördüncü çeyrek raporlarının açıklanmasının ardından sıkı bir düşüş yaşadı.

Ücretsiz hosting: Bir aylık ücretsiz hosting fırsatını yakalayın!

Apple'ın 2018 dördüncü çeyrek raporları iPhone satışlarındaki artışın beklenenin çok altında olması sebebiyle şirket hisselerinde düşüşe yol açtı. Bu düşüş, Apple'ın parça tedarikçilerini de etkisi altına almış gibi görünüyor.

Özellikle 3D sensör teknolojileri alanında faaliyet gösteren Lumentum, geçtiğimiz gün 2019 yılının ikinci çeyrek tahminlerini açıkladıktan sonra Apple cephesinde yaşanan bu gelişme ile %30'luk rekor bir hisse düşüşü yaşadı. Bu gelişme, Lumentum'un 2019 tahminlerini paylaştığı gibi revize etmek zorunda kalmasına sebep oldu. Analiz uzmanlarına göre raporda üretimde azalma talebini kimin verdiği açıkça belirtilmese de bu isteğin şirketin en büyük müşterilerinden biri olan Apple'dan geldiği olduğu açıkça ortada. Ayrıca analiz uzmanı James Kisner'a göre üç boyutlu algılama teknolojisine ait pazar payı gelecek yıl küçülecek.

Lumentum düşüşten etkilenen tek tedarikçi değil. Lumentum'un sahip olduğu Oclaro da hisselerinde %11'lik bir düşüş görürken Cirrus Logic hisseleri %10'luk bir düşüş gördü. Broadcom ise bu gelişme sonucunda hiselerinde %5 oranında bir değer kaybı yaşadı. Apple'ın hisseleri de bu iç açıcı olmayan çeyrek raporu sebebiyle %4.1'lik bir düşüş yaşadı. Bloomberg'in raporlarında ayrıca Çin'de iPhone akıllı telefon modellerine olan rağbetin oldukça düştüğü detayı da yer alıyor.

Borsa oldukça çetin bir yer ve değişik sebeplerle inişler ve çıkışlar oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşebiliyor. Apple ise son çeyrek raporlarını paylaştıktan sonra geçici olarak 1 trilyon dolarlık hisse değeri barajından aşağı bir seviyeye düştü ancak bu durum çok geçmeden düzeldi.

Önceki HaberPUBG PlayStation 4'e Geliyor! Sonraki HaberGalaxy J4 Core'un Özellikleri Duyuruldu
Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2018, 01:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER