Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Açıkladı: İşte Yeni Askerlik Sisteminin Detayları

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Açıkladı: İşte Yeni Askerlik Sisteminin Detayları

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Açıkladı: İşte Yeni Askerlik Sisteminin Detayları

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Tasarının nisan ayı gibi Meclis'e gelebileceğini ifade eden Bakan Akar, lise, ön lisans ve lisans mezunları için 3 farklı askerlik sistemi olduğunu anlattı. Bakan Akar, yeni sistemle ilgili olarak ''Hem erbaş ve erler hem bedelli olanlar bir ay temel eğitim yapacak. Bunun sonunda bedelliye ayrılanların askerlikle ilişkisi kesilecek. Yeni askerlik sistemi dağılımı bedelli askerlik, yükümlü erbaş ve erler, yedek astsubaylık, yedek subaylık ve dövizli askerlik şeklinde olacak'' diye konuştu.

Detaylara bakalım... 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na konuk oldu.

s-cb34273209e67066d5b8f790805c8a621a3958

"Üzerinde çok çalıştığımız, olabildiğince modern verileri kullandığımız bir çalışma"

"Üzerinde çok çalıştığımız, olabildiğince modern verileri kullandığımız bir çalışma" "Üzerinde çok çalıştığımız, olabildiğince modern verileri kullandığımız bir çalışma" 5c82395bc01cbb41161fccd9.jpg Yeni askerlik sistemine ilişkin Bakan Akar, şunları söyledi:"Üzerinde çok çalıştığımız, olabildiğince modern verileri kullandığımız bir çalışma. Modern, öngörülebilir, TSK'nın ihtiyacını, gençlerin eğitim ihtiyacını karşılayacak noktaya geldiğini söyleyebilirim.Hem erbaş ve erler hem bedelli olanlar bir ay temel eğitim yapacak. Bunun sonunda bedelliye ayrılanların askerlikle ilişkisi kesilecek.Yeni askerlik sistemi dağılımı bedelli askerlik, yükümlü erbaş ve erler, yedek astsubaylık, yedek subaylık ve dövizli askerlik şeklinde olacak.1 ay temel eğitime müteakip lise mezunu ve altı gençler 5 ay kıtada görev yapacak. Bunun sonunda erlere 'kalmak ister misiniz?' diye soracağız."

Bakan Akar yeni askerlik sistemini tablo üzerinden anlattı.

s-ff7c50dfd86cf3a700162aa212a8046c4c0a0a Akar açıklamasına şöyle devam etti:"Lisans ve lisansüstü eğitim yapan gençlerimiz yedek subay olacaklar. 2 ay temel ve sınıf eğitimi alacaklar, 10 ay kıtalarda maaşlı olarak görev yapacaklar ve daha sonra terhis olacaklar. Ama isterlerse subaylığa geçecekler, istek ve ihtiyaç durumuna göre.Gençlerimiz bir taraftan Silahlı Kuvvetler'in ihtiyacını karşılayarak ülkemizin ve milletimizin savunmasına katkı sağlarken diğer taraftan kendi eğitim, öğrenim ve mesleki gelişmelerini sağlayabilecekler.Yedek astsubaylığa geldiğimizde meslek yüksekokulu mezunlarımız yedek astsubay olacaklar. 'Mesleğinden kopma, elektrik, torna, otomobil, kimya, sağlık ne varsa o mesleğinize devam edin, bunun bir karşılığı var' diyoruz. Burada kendilerini yedek astsubay olarak istihdam ediyoruz."Diyelim ki lisans ve lisans üstü kadrolar doldu, isterse bu arkadaşlarımız yedek astsubay olabilecekler. Bu lisans ve lisans üzeri, meslek yüksek okulu bitiren arkadaşlarımız isterlerse 6 ay erlik yapabilecekler.Burada esnek bir model uygulamak suretiyle geçişler var. Erbaş, er ve uzman erlerden gerekli kriterleri yerine getirenler astsubaylığa geçebilecek. Astsubaylarımız belli şartlardan sonra subay olabilecek. Dolayısıyla sistem bütünlük içinde sürekli dönecek."

Milli Savunma Bakanı Akar, yeni askerlik sisteminin detaylarının bugün Milli Savunma Bakanlığı internet sayfasına konulacağını bildirdi.

s-5ff534d9c30f3fecab3ecc5c195373c3a2a9ab
Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2019, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER