Nesnelerin İnterneti değiştirecek!

Nesnelerin İnterneti değiştirecek!

Nesnelerin İnterneti değiştirecek!

Türkiye'nin bilgi ve iletişim teknolojilerindeki lider sistem entegrasyonu şirketlerinden olan Teknoser, nesnelerin interneti (Internet of Things – IoT) alanındaki gelişmelere ilişkin trendleri inceledi.

Ücretsiz hosting: Bir aylık ücretsiz hosting fırsatını yakalayın!

Şirketlerin rekabet gücünü artıracak olan IoT ile (nesnelerin internetiyle) neredeyse tüm sektörlerde devrim yaşanması bekleniyor. IoT çözümlerinin kullanım alanı her geçen gün genişlerken, Teknoser nesnelerin interneti alanında sektörlere özel uygulamalar sunuyor. Teknoser Network ve Güvenlik Çözümleri Müdürü Aytaç Karameşeoğlu, bu alandaki gelişimi şöyle anlatıyor:

Kişi başına üç adet cihaz düşecek

"Geçen yıl 8.3 milyar adet olan bağlantılı cihazların sayısı, yapılan araştırmalara göre 2018 yılı sonunda 11.1 milyara çıkacak. 2020 yılında ise bu rakam 20.4 milyar olacak. Yani 2 yıl gibi kısabir sürede kullanımı iki kat artacak. Dünyada kişi başına 3 adet birbiriyle bağlantılı cihaz bulunacak. Bu dönemde bu gelişimi öngören şirketler rekabette öne çıkacaklar. BigData ve Blockchain teknolojileri de hızla yükselişe geçiyor. Dijitalleşen dünyada dönüşüm fırsatını kaçırmamak gerekiyor."

Teknoser, nesnelerin internetiyle çeşitli sektörlerde öne çıkacak gelişmeleri şöyle sıralıyor:

Otomotiv: Kullanım alışkanlıklarının incelenmesi

Araçlardaki takip cihazları ile başlayan süreç daha da gelişecek. Araçlarda bulunan mini kutular sayesinde mekanik ve elektronik aksam ile ilgili tüm verilere ulaşılacak. Örneğin; lastik hava basıncı, frenlerin durumu veya sürücünün kullanım alışkanlıkları depolanacak ve sigorta şirketlerine gönderilecek. Böylece daha dikkatli araç kullananlar daha az sigorta ücreti ödeyecek.

Perakende: Kendi kendine arıza tespiti

Marketler, tekstil şirketleri, akaryakıt istasyonları gibi çoklu lokasyonda hizmet veren işletmelerde ekipmanlar birbiriyle konuşacak. Örneğin; bir marketteki dondurma veya dondurulmuş gıda dolabındaki arıza tespit edilecek, elektrik kesintisinde ise alternatif kaynağa geçilecek. Tüm işlemlerde anlık verilere ulaşılacak.

Akıllı evler: Vücut ısısına göre klima

Akıllı evler olarak bilinen yaşam alanı çözümlerinde su, elektrik, ısıtma, soğutma gibi alanlarda uzaktan programlama yapılabilecek. Klimalar oda ısısını artık vücut sıcaklığına göre ayarlayacak. Çalar saat ise uyku süresine göre alarmı kendisi otomatik olarak düzenleyecek. Kullanıcı gelmeden önce ev, ideal ısıya ulaşıp size kahve bile hazırlayacak.

İnşaat: Projeler gecikmeyecek

İnşaat sektöründe en önemli maliyetler kullanılan ekipmanlardan oluşuyor. Birçok projede erken teslimde bu ekipmanların etkisi büyük. Arıza kaynaklı gecikmeler projeyi geciktirirken ek maliyet de getiriyor. Nesnelerin interneti, kullanılan ekipmanlarda arızaların önceden anlaşılmasınısağlayacak.

Sağlık: Erken uyarı sistemi

En önemli sektörlerden biri olan sağlıkta ise hasta bakımı daha da gelişecek. Gelecekte giyilebilir sensörler daha etkin çözümler sağlayacağından bulut platformu ile malzeme ve ilaç yönetimi daha doğru yapılarak hastalara hızlı müdahale sunulacak. Hayati önemdeki ekipmanlara da uyarı sistemiyle henüz arıza gerçekleşmeden bakım yapılabilecek.

Önceki HaberTurkcell, 5G İçin Bir Adım Daha Atıyor Sonraki HaberInstagram, "Emoji Kısayol Çubuğu"nu Deniyor!
Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2018, 19:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER