Nokia Dünya 5G hız rekoru kırdı

Nokia, 19 mayısta Dallas, Teksas'taki Over-the-Air (OTA) şebekesinde dünyada şimdiye dek görülmüş en yüksek 5G hızına ulaştığını duyurdu.

Nokia Dünya 5G hız rekoru kırdı

Nokia, 19 mayısta Dallas, Teksas'taki Over-the-Air (OTA) şebekesinde dünyada şimdiye dek görülmüş en yüksek 5G hızına ulaştığını duyurdu. Şirket, 5G ticari milimetre dalga spektrumunda 800 MHz bant genişliği ve çift temas EN-DC fonksiyonunu (Dual Connectivity EN-DC) kullanarak, önde gelen ABD operatörlerinin ticari şebekelerinde de kurulmakta olan AirScale baz istasyonu ekipmanı üstünde yapılan testlerde 4.7 Gbps'ye varan 5G hızlarına ulaştı.

Bu sürat, çift temas EN-DC fonksiyonu kullanılarak bugüne dek kaydedilen en yüksek 5G hızı olduğu kaydedildi. Bu bununla beraber cihazların çift temas EN-DC fonksiyonu ile sadece 5G veya LTE'ye bağlandıklarında ulaşabileceklerinden çok daha yüksek hızlara ulaşabileceği anlamına da geliyor. Bu sürat, hem 5G bulut tabanlı (vRAN), ayrıca de klasik baseband'lı baz istasyonu konfigürasyonlarında elde edildi.
LightCounting Market Research baş analisti Stéphane Téral konu hakkında şunları söyledi: “Bu sonuç, konusunda bilirkişi ve bütün detaylara hâkim tecrübeli bir ekibin hatasız çalışmasını yansıtan önemli bir başarıdır. Bir diğer deyişle; milimetre dalga alanındaki bu 8 bileşenli taşıyıcı birleştirmek teknolojisi dünyaya sadece ticari 5G vaadini gerçekleştirmek için değil, bununla birlikte gelecekteki Terahertz sisteminin önünü başlamak için de ‘massive MIMO' ve ‘open RAN' teknolojileri ile birlikte diğer seçeneklerin de var olduğunu göstermektedir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER