Türkiye'den yeni uydu şirketi!

Kamudaki en yetkili isimleri misafir eden Dijital Gündem'in, gerçekleştirdiği, "Salgın Süreci ve Sonrasında Savunma Sanayii" başlıklı yedinci video konferansa katılan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof.

Türkiye'den yeni uydu şirketi!

Kamudaki en yetkili isimleri misafir eden Dijital Gündem'in, gerçekleştirdiği, "Salgın Süreci ve Sonrasında Savunma Sanayii" başlıklı yedinci video konferansa katılan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, savunma sanayiinin bilişim, telekom, uydu ve siber emniyet sektörleri ile birlikte yürüttüğü mevcut çalışmalara değindi. Prof. Dr. Demir, yakın gelecekte; TUSAŞ, TÜBİTAK ve Türksat'ın ortak olarak kuracakları, Türkiye'nin yeni uydu şirketinin de sinyallerini verdi. Prof. Dr. Demir hem; ULAK A.Ş.'ye ortak olmak isteyen herkese kapılarının açık olduğunun altını çizdi. Türk Telekom ana sponsorluğunda, gerçekleştirilen etkinliğin moderatörlüğünü, Bilişim Medyası Derneği Başkanı ve gazeteci Musa Savaş üstlendi.

Türkiye'nin Yeni Uydu Şirketi

Prof. Dr. Demir, Türkiye'de uydu alanında kurulması hedeflenen yeni bir şirketin sinyallerini ise şu şekilde verdi: "TUSAŞ, Türksat ve TÜBİTAK; irtibat, haberleşme ve gözlem uyduları denkleminde, birbirleri ile dirsek teması kurması gereken kuruluşlar. Bundan sonra daha sık dillendireceğimiz konu, bu yapı içerisinde, uyduya yönelik lüzum haberleşme olsun lüzum gözlem uyduları olsun, değişik yörünge seviyelerinde, farklı alanlara yönlendirilmiş büyüklük ve kabiliyetlerde uyduların, üretilebileceği bir yapının artık durum olduğu görüşündeyiz. Bu konu zaman zaman tarafımızdan gündeme getirildi ve sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da üstünde çoğunlukla üzerinde çalışılması tavsiye edilen bir konu oldu. Şu aşamada net olarak konuştuğumuz, bu oyuncuların, bir araya gelerek oluşturdukları yapının, Türkiye'nin uydu şirketi olması."

Etkinlikte, Savaş'ın sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Demir, Savunma Sanayii Başkanlığının (SSB) bilişim sektörü ile ilgili ön görüleri hakkında şunları söyledi: "Savunma sektöründeki HAVELSAN, ASELSAN ve STM gibi şirketlerin, iletişim ve bilişim sektöründe de yer almaları gerekiyor ama bunu natürel, bu alanda belirli bir seviyeye ulaşmış şirketlerin yerini almaları anlamında söylemiyorum. Belirtilmiş teknolojilerin geliştirilmesi ve uygulanması anlamında, sektörde daha geniş bir iş birliği yaparak yürümeyi kast ediyorum. Baştan vurgulamak istiyorum. 'Savunma sanayii şirketleri artık irtibat ve bilişime girecekler, orada da büyük oyuncu olacaklar, orada da sivil sektörü domine edecekler' anlamında yok. Önderlik edecekler, gerekli Ar-Ge çalışmalarını yapacaklar ve askeri alanda fazla gelişmiş olan teknolojilerin aktarılması anlamında fazla etkili olacaklar."

ULAK A.Ş. Yeni Ortaklıklara Açık

ULAK'ın, LTE alanında bir Ar-Ge projesi olarak 2013 yılında hayata geçirildiğini söyleyen Prof. Dr. Demir, bu alandaki yatırımların Ar-Ge çıkmazına düşmeden, ürüne dönüşerek kullanıcıyla buluşabilmesi namına ULAK A.Ş.'nin SSB öncülüğünde kurulduğunu açıklama etti. sonra ASELSAN ve HAVELSAN'ın da bu şirkete karşılıklı olduklarını dile getiren Prof. Dr. Demir, bu alanda meslek birliği yapmak isteyen, ULAK A.Ş.'ye ortak edinmek isteyen herkese kapılarının açık olduğunun altını çizdi.

Prof. Dr. Demir, SSB'nin siber emniyet alanında gelecekte ortaya koymayı düşündüğü "Siber Hijyen projesini" şu şekilde özetledi: "Son zamanlarda, savunma sanayii şirketlerimizin siber atak aşağıda kaldığını gördük. Onlara, 'Kendi çözümlerinizi üretin, bir şeyler yapın.' seslenmek yerine, daha genel bir perspektif getirip, nasıl ki pandemi ortamında hijyenden bahsediyoruz, benzer şekilde dijital ortamdaki korunmanın da sağlandığından belirli olacak, şirketlerimize siber hijyeni temin etmek için yapmaları gerekenleri bildiren bir kaynak, bir rehber doküman oluşturmayı düşünüyoruz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER