Yeni denizaltı kablosu geliyor

Facebook, Afrika'nın internet kapasitesini hemen hemen üç katına çıkaracak heybetli bir denizaltı kablosu çalışması başlatıyor. Facebook'un 2Africa kablosunu 37.000 km boyunca döşemesine asistan olacak firmalar aralarında China Mobile, MTN, Orange ve Vodafone bulunuyor.

Yeni denizaltı kablosu geliyor

Facebook, Afrika'nın internet kapasitesini hemen hemen üç katına çıkaracak heybetli bir denizaltı kablosu çalışması başlatıyor.

Facebook'un 2Africa kablosunu 37.000 km boyunca döşemesine asistan olacak firmalar aralarında China Mobile, MTN, Orange ve Vodafone bulunuyor. Kablonun döşenmesi tamamlandığında adeta Dünya'nın çevresi boyutuna ulaşacak ve türünün en uzun kabloları arasında yer alacak. Afrika, Orta Doğu ve Avrupa'daki 23 ülke kablodan faydalanacak.

Bugün Afrika kıtasındaki ülkelerin sadece çeyreği internete bağlanabiliyor. Yeni denizaltı kablo, kıtanın büyük gereksinim duyduğu kapasiteyi ve güvenilirliği sunmuş olacak.

2Africa projesi, firmanın blog yazısına göre, Facebook'un "açık ve kapsayıcı bir internet ekosistemi" ve "insanları daha süratli bir internete ulaştırma" hedefinin bir parçası. Facebook, sürekli Covid-19 salgınının bağlantının önemini gözler önüne serdiğini söylerken, 2Africa'nın sadece Afrika kıtasındaki bağlantı için kayda değer bir etmen olmakla yetinmeyeceğini, "ekonomik iyileşme sürecinde kritik bir zamanda yapılmış büyük bir yatırım" olacağını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER