12 Saatte Neler Yaşandı? BionTech 2. Doz Randevuları Gitti Geldi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, önceki akşam aşı tedarikinin güçleştiğini ve BioNTech aşısında iki doz arasındaki sürenin 6-8 hafta olacağını açıklaması, ikinci randevularına hazırlananlara son dakika şoku oldu.

12 Saatte Neler Yaşandı? BionTech 2. Doz Randevuları Gitti Geldi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, önceki akşam aşı tedarikinin güçleştiğini ve BioNTech aşısında iki doz arasındaki sürenin 6-8 hafta olacağını açıklaması, ikinci randevularına hazırlananlara son dakika şoku oldu. Hemen ardından ikinci doz randevuları iptal edildi. Karar tepkiyle karşılanırken iptalden dün sabaha karşı vazgeçildi. “Mağduriyet” yaşanmaması için iptalin sabahında, randevular yeniden güncellendi. İptal edilmemiş randevular ise korundu. Bundan sonra yeni randevu alacakların aşılanma süresi artık 6-8 hafta olacak.

s-8877466c191a94cf5837834f0f1c41f40e5e83
Hürriyet'ten Meltem Özgenç'in haberine göre, Toplam 12 saat süren aşı karmaşası, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın önceki akşam “Bilim Kurulu toplantısında aşıyı geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin hocamızın da görüşünü alarak BionTech aşısının iki dozu arasındaki sürenin 6-8 hafta olarak uygulanmasına karar verilmiştir” açıklamasıyla başladı. Aşı tedarik sıkıntısı nedeniyle alınan bu kararın ardından aşının ikinci dozunu olacak vatandaşların randevuları iptal edildi. Vatandaşlara “Bilim Kurulumuz mevcut tecrübe ve kanıtlara dayanarak COVID-19 BionTech aşısının birinci doz ile ikinci doz arasındaki sürenin 6-8 haftaya uzatılmasının uygun olduğu yönünde karar almıştır. Yeni randevu planına göre randevunuzu yeniden planlayabilirsiniz” mesajı gitti.Ancak dün sabah randevular tekrar eski tarihlere çekildi. Bakanlık yetkilileri “mağduriyet oluşmaması için” bu kararın verildiğini açıkladı. Bu arada BioNTech aşısının korunma koşulları nedeniyle özellikle bazı ilçelerde sorun yaşanabileceği düşünülerek de son anda bu adımın atıldığı yönünde görüşler de var.

Gece sistem kilitlendi

s-4fcce2d78749a2b06a38dfc401d452a4dc10c7
Sağlık Bakanlığı’nın 2. doz aşıları iptal kararının ardından randevusu olan vatandaşlar alarma geçti. Bu aşı için randevularını önceden olanlar hemen MHRS’yi açarak ya da 182’yi arayarak yeni tarih peşine düştü. Yoğunluk nedeniyle sistem kilitlendi. Alo 182’yi arayanlara zaman zaman “Sistemi görüntüleyemiyoruz daha sonra arayabilirsiniz” yanıtı verildi. Yeni randevu almayı başaranlar bir ay sonrasına 2. doz için tarihleri ve aşı olacakları hastaneleri seçti. Bu kişiler sabah eski randevuların geçerli olacağı haberiyle birlikte bu kez yeni tarihleri iptal etti. Gece uğraşıp randevu alamayanlar ise sabah eski tarihlerinin geçerli olduğunu gördü.

Aşı iptal diye yola çıkanlar

s-51ae01e901b368f2d11c2d32c02335a0cc087f
Tarihlerin geriye alınmasının ardından, bu kez de “Nasıl olsa aşı olmayacağım” diyerek, 17 günlük kapanmada dün şehir dışına çıkanların aşı hakkı tartışması başladı. Bakanlık, “İkinci doz için aşı randevusu almış kişiler, randevu gününde aşı olabilecekleri gibi randevularını yeni karar doğrultusunda güncelleyebileceklerdir” dedi. Sinovac aşısında da ikinci doz zamanı gelen, özellikle İstanbul için aşı randevusu alamayan vatandaşlar farklı şehirlerden randevu alıp ikinci doz aşılarını olmaya başladı. Bu da “İstanbul’da Sinovac aşısı yok mu” sorusunu akıllara getirdi.

Elimizde ne kadar aşı kaldı?

s-d21922d3320f773a00e643bc04749cb43f2dad
Türkiye’ye şimdiye kadar yaklaşık 30 milyon doz Sinovac, 5 milyon 300 bin doz BioNTech aşısı geldi. Toplam 22 milyon 400 bin kişiye aşı uygulandı. Bunların 13 milyon 600 bini ilk doz, 8 milyondan fazlası da ikinci doz olarak açıklandı. Bu durumda elde yaklaşık 12 milyondan fazla aşı bulunuyor. Bu da diğer aşılar gelene kadar toplam 6 milyon kişinin daha aşılanacağı anlamına geliyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER