17 Milyon Liralık Vurgun: Kardinal Kılığında Dolandırıcılık Yapan Çeteyi, Rahip Kılığındaki Polisler Yakaladı

İtalya'da kardinal kılığına girerek iş insanlarını 1.7 milyon euro (17 milyon TL) dolandıran bir çete, rahip kılığına giren polisler tarafından yakalandı. BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre, başkent Roma'da yapılan operasyonda, dolandırıcılık ve nitelikli hırsı.

17 Milyon Liralık Vurgun: Kardinal Kılığında Dolandırıcılık Yapan Çeteyi, Rahip Kılığındaki Polisler Yakaladı

İtalya'da kardinal kılığına girerek iş insanlarını 1.7 milyon euro (17 milyon TL) dolandıran bir çete, rahip kılığına giren polisler tarafından yakalandı.

s-78871b0016aa35e87f1299d25fbe53aef54ddc
BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre, başkent Roma'da yapılan operasyonda, dolandırıcılık ve nitelikli hırsızlık suçlamalarıyla 5 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin, Katolik Kilisesi'nin en üst düzey dini rütbesi olan kardinallere ya da rahiplere özel cübbelerden giyerek ve kendilerini "Vatikan'ın aracısı" olarak tanıtarak iş insanlarını dolandırdığı belirtiliyor.İtalyan basınındaki haberlere göre çete, ekonomik açıdan zor durumdaki iş insanlarına Vatikan bankasından avantajlı krediler kullandırma vaadinde bulunuyordu. Çete üyeleri, inandırıcı olabilmek için Vatikan'a yakın mekanlarda ve Katolik Kilisesi'nin üniversitesi Gregoriana'da randevu veriyordu.

Vatikan bankasından uygun koşullarda kredi vaadiyle nakit olarak bir miktar kapora talep eden çete, bu nakit parayı aldıktan sonra ise kayıplara karışıyordu.

s-5201de1ddbb4d08e032636f7ea345f06cb1fbb
Çetenin bu yolla 2017'den beri en az 20 kişiyi toplamda 1.7 milyon Euro dolandırdığı belirtiliyor.Soruşturma, 2017 yılında 20 bin ve 75 bin Euro dolandırılan iki otel işletmecisinin şikayeti üzerine başlatıldı.Il Messaggero gazetesinin haberine göre, yapılan telefon dinlemelerinden birinde grubun lideri Lucio Cesaroni'nin "Polis beni nasıl tutuklayabilir ki, dokunulmazlığım var" diyerek güldüğü duyuldu.58-75 yaşları arasındaki 5 çete üyesinin planlarını, Roma'nın kenar mahallelerinden Centocelle'de bir barda buluşarak yaptıkları belirlendi.Çete, son olarak Roma'daki Santa Maria degli Angeli Bazilikası'nda bir iş insanını dolandırmak isterken yakalandı. 500 bin Euro kredi vaadiyle 15 bin Euro nakit para aldıktan sonra arka kapıdan kaçmaya çalışan çete üyeleri, rahip kılığına girmiş polisler tarafından gözaltına alındı. Taliban'dan Tehditkar Bildiri: Türkiye'nin Afganistan Politikası 'İşgal' Olarak Nitelendirildi' - İran'da Devlet Destekli İslami Çöpçatanlık Uygulaması: Eşleşenlerin Aileleri Tanıştırılacak - Bakan Akar, İhraç Edilen Personel Sayısını Açıkladı
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER