kiralık bahis sitesi istanbul protez saç

45 Bin Yıllık! Tarihin En Eski Hayvan Resmi Keşfedildi

Endonezya'daki bir mağaranın duvarında en az 45 bin 500 yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen bir hayvan çizimi bulundu.

45 Bin Yıllık! Tarihin En Eski Hayvan Resmi Keşfedildi

Endonezya'daki bir mağaranın duvarında en az 45 bin 500 yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen bir hayvan çizimi bulundu. Toprak boyasıyla yapılmış yaban domuzu çiziminin dünyanın bir mağaraya çizilmiş en eski hayvan resmi olduğu belirtiliyor.

s-13a1f73d8d9315c8a1c0e60a7f9cbb442823a7
Sulawesi Adası'nda ücra bir vadide yer alan Leang Tedongnge Mağarası'ndaki çizim, bölgedeki insan yerleşimine ait en eski kanıtı oluşturuyor.Keşifle ilgili bulgular bilim dergisi Science Advances'ta yayımlandı.BBC Türkçe'nin aktardığı bilgiye göre, makalenin yazarlarından Maxime Aubert, "Bu resmi çizenler tamamen modern insanlardı. Bizim gibilerdi. İstedikleri şeyleri çizebilecek kapasite ve araçları vardı" dedi.

136x54 santimetre ölçüsündeki çizimin yaşı, resmin üzerindeki kireç taşı katmanlarından belirlendi.

s-3f1e592bec3155d5b5ca277cd3ac9910679918
Bunun için uranyum dizini izotoplarının bozunma sürecini temel alan bir tarihleme yöntemi kullanıldı.Uzmanlar ulaştıkları sonucun sadece kireç taşı incelemesine dayandığı için çizimin daha da eski olabileceğini söylüyor.

Makalede imzası bulunan Adam Brumm da çizimde bir yaban domuzunun iki domuzla kavgasının tasvir edildiğini söyledi.

Makalede imzası bulunan Adam Brumm da çizimde bir yaban domuzunun iki domuzla kavgasının tasvir edildiğini söyledi.Makalede imzası bulunan Adam Brumm da çizimde bir yaban domuzunun iki domuzla kavgasının tasvir edildiğini söyledi. Çizimde iki el figürü de bulunuyor. Bunların ellerin duvara konduktan sonra üzerlerine boya püskürtülmesiyle yapıldığı tahmin ediliyor.Uzmanlar çizimdeki tükürük kalıntılarından DNA örnekleri elde etmeyi de umuyor. Bilim insanlarına göre bu çizimler, bir figürün resmedildiği bilinen en eski mağara resmi olmasına karşın en eski çizim olmadığına dikkat çekiyor.2018'de Güney Afrika'nın güneyindeki Blombos Mağarası'nda bulunan bir taş parçasında "hashtag" işaretine benzeyen bir çizim bulunmuştu. Bu çizimin 73 bin yıl önce yapıldığı tahmin ediliyor. Alarm Takılmasına Alışamamışken, Ayçiçek Yağına Yüzde 20'lik Yeni Zam İddiası Sosyal Medyanın Gündeminde - Tosun Paşa Filmi Gerçek Oldu: Kız İstemeye Gittiler, Yumruklar Konuştu! - Sağlık Bakanlığı Paylaştı! İşte Aşıda Öncelikli Meslek Grupları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER