AB'den, Ukrayna'nın eski devlet başkanı Yanukoviç'e yaptırım

Avrupa Biriliğinin yaptırım listesi genişliyor.

AB'den, Ukrayna'nın eski devlet başkanı Yanukoviç'e yaptırım

Avrupa Biriliğinin yaptırım listesi genişliyor. AB, Ukrayna'nın Rusya yanlısı eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'e yaptırım uygulayacak.

Avrupa Birliği (AB) Konseyinden yapılan açıklamaya göre, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı nedeniyle iki kişi daha yaptırım listesine alındı.

Bu kişilerin eski Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile oğlu Oleksandr Yanukoviç olduğu bilgisi verildi.

Rusya yanlısı ayrılıkçılarla iş birliği 

Yanukoviç ile oğlunun Ukrayna'nın toprak bütünlüğü, egemenliği ve bağımsızlığı ile devletin istikrarı ve güvenliğini tehdit edici rol oynadığı ifade edildi.

Ayrıca Yanukoviç'in oğlunun Ukrayna'nın doğusundaki Donbas bölgesinde Rusya yanlısı ayrılıkçılarla iş birliği yaptığına işaret edildi.

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı sonrasında AB'nin uyguladığı yaptırım listesinde çok sayıda kişi ve kuruluş bulunuyor. Kişilere uygulanan yaptırımlar, seyahat yasağı ve varlıkların dondurulmasını içeriyor.

Yanukoviç Rusya'ya kaçmıştı

Viktor Yanukoviç, Kasım 2013'te ülkesinin AB Ortak Anlaşması görüşmelerini askıya almış, bunun üzerine AB yanlıları Kiev'deki Bağımsızlık Meydanı'nda protesto gösterileri başlatmıştı. Gösterilere güvenlik güçlerinin müdahale etmesiyle 106 kişi hayatını kaybetmişti.

Protestoların büyümesi üzerine Yanukoviç 22 Şubat 2014'te Rusya'ya kaçmıştı.

Ukrayna mahkemesi, Yanukoviç'i devlete ihanet, Ukrayna'nın devlet sınırlarının değiştirilmesine yönelik kasıtlı eylemlere ve Ukrayna'ya yönelik saldırılara yardımcı olmak suçlamalarıyla 4 Mayıs 2017'de yargılamaya başlamıştı.

Mahkeme, 2019'da Yanukoviç'i "devlete ihanet" ve "Ukrayna'ya yönelik saldırılara yardımcı olmak" suçundan 13 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Ukrayna'dan Yanukoviç'e vatana ihanetten 13 yıl hapis

 

Putin'in gizli sevgilisi ABD'nin yaptırım listesinde

 

ABD'den Rus elitlerine yönelik yeni yaptırım kararı

 

Rusya'dan eski başbakana yaptırım

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER