ABD'den Finlandiya ve İsveç'e NATO onayı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine onay veren partiler üstü tasarıyı kabul etti. Amerikanın Sesi Radyosunun haberine göre, Çarşamba günü Senato’da yapılan oylamada tasarı 1’e karşı 95 oyla kabul edildi.

ABD'den Finlandiya ve İsveç'e NATO onayı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine onay veren partiler üstü tasarıyı kabul etti.

Amerikanın Sesi Radyosunun haberine göre, Çarşamba günü Senato’da yapılan oylamada tasarı 1’e karşı 95 oyla kabul edildi. Tasarıyla NATO’nun genişlemesine ilişkin önemli bir adım atılmış oldu.

Senato Çoğunluk lideri Chuck Schumer iki ülkenin büyükelçilerini de oylamaya davet etti.

ABD Başkanı Joe Biden Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ”Bu tarihi oylama Amerika’nın NATO konusunda partiler üstü kararlılığı ve İttifakımızın bugünün ve geleceğin zorluklarını karşılamaya hazır olmasının sağlanması konusunda önemli bir sinyal göndermektedir” dedi.

Başkan Biden, yüksek yetkinliğe sahip ordularıyla iki güçlü demokrasi olarak tanımladığı İsveç ve Finlandiya’nın ittifaka katılım protokollerini imzalamayı sabırsızlıkla beklediğini ifade etti.

Fransa, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğini onayladı

 

NATO'nun Kosova Gücü: Tehlike durumunda müdahaleye hazırız

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER