Afgan Kadınları Taliban Gölgesindeki İlk Günlerini Anlattı: 'Annemizi Yemek Pişirmediği İçin Öldürdüler'

Taliban'ın, Afganistan yönetimini ele geçirmesinin ardından kadınlar üzerinde kurduğu baskı gün geçtikçe artıyor.

Afgan Kadınları Taliban Gölgesindeki İlk Günlerini Anlattı: 'Annemizi Yemek Pişirmediği İçin Öldürdüler'

Taliban'ın, Afganistan yönetimini ele geçirmesinin ardından kadınlar üzerinde kurduğu baskı gün geçtikçe artıyor. ABD merkezli CNN International, kaos ve korkuya sürüklenen toplumda kadınların yaşadıkları korkunç olayları sayfasına taşıdı.

s-f06e9acca06896add5dbcdef4d0c2b79ec0ad2
ABD ve NATO askerlerinin Afganistan’dan çekilmesinin ardından Taliban, ülke yönetimini ele geçirirken, kadınlara yönelik baskı da her geçen gün artıyor.ABD merkezli CNN International, bugün sayfasına taşıdığı bir haberde, ülkedeki kadınların karşılaştığı zorlukları da gözler önüne serdi.

Bir anneyi çocuklarının gözü önünde el bombasıyla öldürdüler

s-88302240c091b6de3e30f6c04f04dd9d936ec6
CNN, Taliban’ın öldürdüğü bir anne ve ailesinin hikayesini sayfasına taşıdı. Taliban militanları, Kabil’i işgal ettikten sonra, İsmi Najia olarak paylaşılan anne  ve dört çocuğunun evini ziyaret etti. Kapıyı çalan militanlar anneye onlar için yemek pişirmesini istedi. Ancak Najia, ‘Biz fakiriz, yeterli malzememiz yok. Size nasıl yemek yapabiliriz?’ ifadelerinde bulundu.Bunun üzerine çılgına dönen Taliban militanları 4 çocuk annesi Najia’yı öldürene kadar dövmeye başladı. Çocukları müdahale etse de başarılı olamadılar ve militanlar odaya bir el bombası atarak kadının ölmesine neden oldu.

Burka fiyatları 10 kat arttı

s-6758cb1ba84a851d22d181da62794a43316b3b
Kabil’de yaşayan kadınlar hızlı değişen konjonktüre ayak uydurmakta zorlanırken, çoğu Taliban yönetimine ‘hazırlıksız yakalandılar’.Ülkede Taliban yönetimine uygun kıyafetleri olmayan kadınlar çarşı ve pazarlara akın ederken, burka fiyatları 10 kat arttı.

İsmi açıklanmayan bir kadın yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

s-b6c58e6697678b22d88faa5c7a5c792f8475c4
“Pazar günü Taliban’ın kente girmesiyle herkes bankalara akın etti. İlerleyen günlerde başımıza gelecekleri bilmediğimiz için son paramızı çekmek istedik. Ancak o kadar kalabalıktı ki saatlerce uğraştık ancak başaramadık. Kimse olayların bu kadar hızlı gelişebileceğini beklemiyordu. Şimdi yine eve kapanmak zorundayız. Yıllarca mücadele ettik ama başa döndük. Özgürlüğümüzün kısıtlanmasından endişe ediyoruz.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER