Alkollü İçecek Yasağı Tartışmaları Sürüyor: CHP'li İki Belediye 'Rutin İşlem' Diye Kararı İmzalamış...

İçişleri Bakanlığı'nın 17 günlük sokağa çıkma kısıtlamasını içeren tam kapanma genelgesinde açıkça belirtilmemesi nedeniyle tartışma konusu olan "alkollü içki satışı"na CHP'li bazı belediyelerin de destek verdiği iddası tartışmayı büyüttü.

Alkollü İçecek Yasağı Tartışmaları Sürüyor: CHP'li İki Belediye 'Rutin İşlem' Diye Kararı İmzalamış...

İçişleri Bakanlığı'nın 17 günlük sokağa çıkma kısıtlamasını içeren tam kapanma genelgesinde açıkça belirtilmemesi nedeniyle tartışma konusu olan "alkollü içki satışı"na CHP'li bazı belediyelerin de destek verdiği iddası tartışmayı büyüttü. Ancak bazı il hıfzısıhha kurulu kararlarına belediye başkanlarının onay vermemesine karşın, kararların "oybirliğiyle" alındığının duyurulduğu ortaya çıktı.

s-7cdc575b8c9d08d54e0eb91efd2be33e65f3f8
CHP'nin yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Seyit Torun, ilk anda iki belediye başkanının "rutin işlem" düşüncesiyle yasak kararını onayladığını, altı belediye başkanının ise imzasının bulunmadığını ve bununla ilgili açıklamaların da yapıldığını söyledi.İçki satışı yasağı kararına imza atan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'a yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığı genelgesinde yasak kararı olmadığının anlaşılması üzerine, il hıfzısıhha kurulu kararından imzasını çekeceğini açıkladı.

Tartışma nasıl başladı?

s-23812c65fcb6dedd64b89ff78e0706dcdba5ea
İçişleri Bakanlığı'nın koronavirüs salgını nedeniyle 81 il valiliğine gönderdiği genelgede, içki satışına ilişkin bir hüküm olmaması ve "sözlü" olarak İçişleri Bakanı'nın daha önceki kısıtlamalarda olduğu gibi içki satışının tekel büfeleri ve marketlerde satışının yasak olduğunu açıklaması tartışma yarattı.Başta Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken olmak üzere, birçok hukukçu ve esnaf meslek örgütü temsilcisi, genelgede olmayan bir düzenlemenin uygulanamayacağını belirterek, içki satışı yasağına esnafın uymayacağını duyurdu. Ancak, bu kez il hıfzısıhha kurullarından, kısıtlama boyunca içki satışı yasağının "oybirliğiyle" alındığına ilişkin kararlar kamuoyonu duyuruldu.Bu illerden sekizinde ise ise il hıfzısıhha kurulu üyesi olan CHP'li belediyediye başkanlarının da onayının olduğu iddiası sosyal medyada paylaşıldı.CHP yönetiminin 17 gün boyunca içki yasağına karşı tutum açıklamasına karşın İzmir, Eskişehir, Tekirdağ, Çanakkale, Bolu, Kırklareli, Aydın ve Bilecik belediyelerinin, il hıfzısıhha kararlarına onay verdiğine ilişkin paylaşımlar yapıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun: 'Rutin işlem olarak düşünmüşler...'

s-00d9bef8f0627198957c9418ef14d8933ce730
CHP'nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ise sadece iki belediye başkanının, Eskişehir Büyükşehir ve Çanakkale Belediye Başkanlarının, akşam saatlerinde gelen kararı "rutin işlem" diye düşünerek onayladığı bilgisi aldıklarını söyledi:"Gördüğümüz kadarıyla ilk aşamada iki belediyemiz imza atmış. Sanıyorum, rutin karar diye akşamüstü getirilen kararları imzalamışlar. Ancak diğer adı geçen belediyelerimiz zaten açıklama yaptılar, bu kararlarda imzamız yok diye."Belediye başkanlarının işlemlerine doğrudan karışmalarının mümkün olmadığını beliren Torun, "Biz belediye başkanı arkadaşlarımızla da konuştuk, elbette kendiniz karar verirsiniz, ama hassasiyetimizin olduğunu bilin' dedik. Daha sonraki işlemlerde de de bu konu gündeme gelince belediye başkanlarımız hassas davrandı, kararları imzalamadılar" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer: 'Toplantıya katılmadık.'

s-ca4ce22916be77f8e15abb2cd6b77362417fe7
İl hıfzı sıhha kurulu kararının "oy birliği" ile alındığı açıklamasının yapıldığı illerden olan İzmir'in CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise söz konusu kararın alındığı toplantıya katılmadıklarını ifade etti.BBC Türkçe'ye konuşan Soyer, "Neden böyle bir açıklama yapıldı hakikaten bilmiyoruz ama bizim imzalamamız söz konusu değil. Biz çok net olarak insanların yaşam tarzına müdahale edecek hiçbir kararın arkasında durmayız. Ne orucuna, ne eğlencesine, keyfine müdahil olmayız. O nedenle orada durduk zaten" görüşünü dile getirdi.Soyer, toplantıya da bu nedenle katılmadıklarını ifade etti.

Çanakkale Belediye Başkanı Gökhan: 'İmzamı geri çekeceğim.'

s-275797f0dc423bd421d810adad573b23f6805a
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise kendisinin de imza attığı il hıfzısıhha kurulu kararındaki içki satışına ilişkin yasak kararının İçişleri Bakanlığı genelgesinde yer almadığını, kararı imzaladıktan sonra fark ettiğini ifade etti. Daha önceki sokağa çıkma kısıtlamaları sürecinde, yasak kararlarının genelgede de yer aldığı için kendisinin de benzer bir kararın devamı niteliğinde olduğu düşüncesiyle kararı imzaladığını belirten Gökhan, karardan imzasını çekeceğini söyledi:"Gece 10'da evime imzaya geldiler. Ben de 7770 sayılı genelge içinde var düşüncesiyle elbette var olan yasağı devamı niteliğinde diye imza attım. Ama baktım ki 7770 sayılı genelgede bu yasak yok. Ben de hafta içinde alkollü içki satışının engellenmemesi için şerhimi koyacağım. Yani il hıfzı sıhha kararından imzamı geri çekeceğim." Antalya'da Hınca Hınç 'Korona' Partisinin Yapıldığı Otel Kapatıldı - Fenomen Olma Uğruna Bakalım Daha Neler Göreceğiz! Huzurlarınızda Fenomen Olmak İçin Hemcinslerini Döven Kızlar - Fransız Komedyen, Erdoğan'a Mektup Yazarak Sığınma Talep Etti
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER