Almanya'da yoksulluk hızla artıyor

Tarihi enflasyonla boğuşan Almanya' da yoksulluk sınırı yeniden belirlenirken yoksulların nüfusa oranı da hızla artıyor. Alman İstatistik Dairesi, halkın yüzde 15.8'inin yoksulluk sınırında olduğunu açıkladı.

Almanya'da yoksulluk hızla artıyor

Tarihi enflasyonla boğuşan Almanya' da yoksulluk sınırı yeniden belirlenirken yoksulların nüfusa oranı da hızla artıyor.

Alman İstatistik Dairesi, halkın yüzde 15.8'inin yoksulluk sınırında olduğunu açıkladı. 2021 rakamlarına göre bu sınırdaki Alman sayısı 13 milyon. 2020'de bu rakam 13.2 milyon olarak ölçülmüştü.

Hesaplama, Avrupa Birliği'nin Ortak İstatistik ve Gelir ölçü birimlerine göre yapıldı.

Almanya ve Avrupa Birliği'nde fakirlik, birlik ortalama aylığının yüzde 60'ının altında alındığı durumlar için geçerli.

AİLE VE TEK YAŞAYANLAR

İki çocuklu (14 yaş altı) bir aile yılda 31.250 Euro net, ya da ayda 2627 (ayda yaklaşık 48 bin 230 TL) Euro netten aşağı kazanıyorsa, fakir sayılıyor. Almanya'da kadınlar ise erkeklere oranla biraz daha fazla fakirlik sınırına yakın. Kadınlarda fakirlik tehlikesinde ya da sınırında olanların oranı yüzde 16.5 iken, erkeklerde bu oran yüzde 15.1 olarak ölçüldü. Emekli ve yaşlı Almanlar'da fakirlik oranı yükseliyor. 65 yaş üzeri kadınlarda bu oran yüzde 21 oldu. (Sözcü-ALİ GÜLEN)

Almanya ekonomisinde 31 yıl sonra bir ilk

 

Almanya ekonomisini 2022'de neler bekliyor?

 

Almanya ekonomisinde daralma

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER