Arjantin, ülkesindeki milyonerlerden 'koronavirüs vergisi' almaya başlayacak

Korona nedeniyle yaşanan pandemiden önce de ekonomik sorunlarla boğuşan Arjantin'de durum 2020'de daha da kötüleşti.

Arjantin, ülkesindeki milyonerlerden 'koronavirüs vergisi' almaya başlayacak

Korona nedeniyle yaşanan pandemiden önce de ekonomik sorunlarla boğuşan Arjantin'de durum 2020'de daha da kötüleşti. Ülkenin yüzde 40'ı yoksulluk sınırının altına düşerken işsizlik yüzde 11'e yükseldi.

SADECE BİR KEREYE MAHSUS ALINACAK

Kovid-19 ile mücadele için gerekli olan tıbbi malzemeleri alabilmek ve zor durumdaki iş yerlerine yardım edebilmek için ihtiyaç duyulan parayı ülkenin en zengin kesiminden almaya karar verdi. Bir kerelik getirilen bu özel vergi ile 200 milyon pesodan (2.3 milyon dolar) fazla serveti olanlar ülke içindeki varlıklarının yüzde 3'ünü, ülke dışındaki varlıklarının da yüzde 5'ini devlete verecek.

EN ZENGİN 12 BİN KİŞİYİ ETKİLİYOR

Hükümet bu sayede 3 milyar dolar vergi toplamayı umuyor. Verginin bir kısmı da yoksullara yardım ve eğitim bursları için kullanılacak. 'Milyoner vergisi' olarak adlandırılan bu vergi ülkenin en zengin 12 bin kişisini etkiliyor.

Merkez solda yer alan Devlet Başkanı Alberto Fernandez'in önerisiyle uygulamaya konan bu vergi, muhalefet tarafından 'gasp' olarak nitelendiriliyor. Bu verginin bir kerelik olmaktan çıkarılıp kalıcı hale getirilebileceğinden endişe duyanlar da var.

Arjantin, ülkesindeki milyonerlerden 'koronavirüs vergisi' almaya başlayacakBBC
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER