Avrupa'da aşırı sıcaklar temmuzda binlerce can aldı

Politico Europe sitesinde yayımlanan habere göre, Avrupa kıtası genelinde geçen ay hava sıcaklıkları önemli ölçüde artarken temmuz ortasında, özellikle de 18-20 Temmuz'da zirveyi gördü. İngiltere ve Almanya'da temmuzda sıcaklıklar 40 derece ölçülürken Avrupa genelinde aynı.

Avrupa'da aşırı sıcaklar temmuzda binlerce can aldı

Politico Europe sitesinde yayımlanan habere göre, Avrupa kıtası genelinde geçen ay hava sıcaklıkları önemli ölçüde artarken temmuz ortasında, özellikle de 18-20 Temmuz'da zirveyi gördü.

İngiltere ve Almanya'da temmuzda sıcaklıklar 40 derece ölçülürken Avrupa genelinde aynı dönemde kuraklık, orman yangınları ve hava kirliliğinde artış yaşandı.

Avrupa'nın çoğu ülkesinde veriler, temmuz ortasında hayatını kaybedenlerin sayısında artış olduğuna işaret ederken uzmanlar, bunun sıcaklık kaynaklı olduğunu savunuyor.

İspanya ve Portekiz'de ölümler önceki yıllara göre en yüksek seviyede

Almanya'da söz konusu haftada ilk belirlemelere göre KOVID-19 kaynaklı olanlar hariç son 5 yılda görülenden 3 bin fazla ölüm kayıtlara geçti. İngiltere'de de aynı dönemde 1180 kişi hayatını kaybetti.

Termometrelerin 45 dereceyi gösterdiği İspanya ve Portekiz'de de temmuz ortasında ölümler, önceki yıllara göre en yüksek seviyeye ulaştı.

Kalp hastaları ve alzheimer gibi hastalıkları bulunan kişiler için risk

Temmuz ortasında İspanya'da son 5 yıldaki ortalamadan en düşük 2 bin 700, aşırı sıcakların vurduğu Hollanda'da da önceki yıllara oranla aynı dönemde 559 fazla ölüm kayıtlara geçti.

Aşırı sıcaklar ve susuzluğun solunum rahatsızlıkları çekenlerle kalp hastalarının yanı sıra alzheimer gibi hastalıkları bulunan kişiler için risk faktörü olduğuna işaret ediliyor.

Uzmanlar, aşırı sıcak hava dalgasının iklim değişikliğinin sonucu olduğunu vurguluyor.

Avrupa'ya yeni sıcak hava dalgası geliyor

 

Güneydoğu'da sıcaklık 40 dereceyi geçti

 

Japonya hükümeti, halkını sıcak havaya karşı uyardı

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER