Avrupa'da Yüksek Aşılama Oranına Rağmen Vaka Sayısı Neden Artıyor?

'Aşı nihai çözüm değil' İngiliz epidemiyolog Tim Spector, Kraliyet Tıp Derneği'ne verdiği brifingde, 'İngiltere'den daha yüksek aşılama oranlarına sahip ülkelerde bile tek başına aşıların bunun için bir tür nihai çözüm olmadığını' söyledi.King's College London'da ZOE C.

Avrupa'da Yüksek Aşılama Oranına Rağmen Vaka Sayısı Neden Artıyor?
s-92f57c454ccdc56364dd89893189fe6175e1ac

'Aşı nihai çözüm değil'

İngiliz epidemiyolog Tim Spector, Kraliyet Tıp Derneği'ne verdiği brifingde, 'İngiltere'den daha yüksek aşılama oranlarına sahip ülkelerde bile tek başına aşıların bunun için bir tür nihai çözüm olmadığını' söyledi.King's College London'da ZOE Covid araştırmasını yürüten Spector, 'geçen yıl abartılı olduğu düşünülen bazı kurallarda gevşemenin' vaka sayısını arttırdığını kaydetti. Ancak yine de aşı oranının daha yüksek olduğu yerlerde virüsün bulaşma oranı yüksek olsa bile hastalık ve ölüm oranı aşısızlara göre daha az. Salathe, 'En iyi performans gösteren ülkeler, yüksek aşı kapsamına ve etkili önlemlere sahip ülkeler. En kötü ülkeler ikisine de sahip olmayanlar' dedi.Avusturya Şansölyesi Alexander Schallenberg, ülkesinin yeni karantinaya alınacağını duyururken, vaka artışında aşısız insanların önemine dikkat çekti.ABD'de yayınlanan Technology Review dergisindeki yazıda, 'aşılama oranları yüksek ve vakaların baskısı nispeten düşük olsa bile, özellikle aşıların zamanla etkinliğini yitirmesi göz önüne alındığında, uzun vadeli koruma için yeterli olmayabilir.' deniliyor. Southampton Üniversitesi'nde küresel sağlık alanında kıdemli araştırma görevlisi Michael Head, 'Birleşik Krallık çoğu ülkeden daha erken bir aşı programı başlattı ve bu nedenle bağışıklığın azalmasının etkisini daha erken yaşadı' diyor.

'Maske ve hijyen kurallarına uymak hayati öneme sahip'

Sağlık alanında yayın yapan Healthline'da yayınlanan yazıda, Covid-19 vakalarının artmasının ardındaki etkenler anlatılıyor. Tennessee'deki Vanderbilt Üniversitesi'nden bulaşıcı hastalık uzmanı Dr. William Schaffner, 'Gardımızı indiremeyiz, yoksa virüs aşılanmamış kişileri bulup enfekte etmeye ve onları hastaneye göndermeye devam edecek' dedi.The Century Foundation kıdemli üyesi Dr. Jamila Taylor, “Aşı olmak, maskelerinizi takmak, iyi hijyen uygulamak ve kendinizi ve çevrenizdekileri korumak için elinizden gelen her şeyi yapmak hala inanılmaz derecede önemli” diye konuştu.Covid-19'un ekonomik, zihinsel ve fiziksel sağlık üzerindeki etkileri milyonlarca insanın hayatını değiştirdi. “Covid-19 virüsünün tamamen ortadan kaldırıldığını hayal etmek bile zor” diyen Taylor, 'Virüsün kendisi ortadan kaldırılsa bile, etkileri uzun vadede kesinlikle görülecek.' ifadelerini kullandı.Schaffner, 'Covid virüsü yok olmayacak. Grip gibi nasıl başa çıkacağımızı öğrenmemiz gerekecek. Covid aşısının periyodik takviye dozlarına ihtiyacımız olabilir, ancak bu aralık henüz belirlenmedi.” şeklinde konuştu.

Soğuk havanın etkisi, kısıtlamaların kaldırılması ve yeni varyantlar...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER