Avukat Vahit Bıçak'ın Ceren Damar'a Yönelik Çirkin Sözlerine Adalet Bakanı Gül ve Barolardan Tepki

Akademisyen Ceren Damar'ı öldüren öğrencisi Hasan İsmail Hikmet ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı.

Avukat Vahit Bıçak'ın Ceren Damar'a Yönelik Çirkin Sözlerine Adalet Bakanı Gül ve Barolardan Tepki

Akademisyen Ceren Damar'ı öldüren öğrencisi Hasan İsmail Hikmet ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Davaya sanık avukatı Vahit Bıçak'ın çirkin sözleri damga vurdu. Bıçak'ın sözlerine kamuoyundan vu hukuk camiasıdan büyük tepki var. Ankara Barosu Başkanı "avukatlık kanununu ihlal ettiğini" belirtirken Adalet Bakanı Gül, Ceren Damar'ın eşinin sözlerini hatırlatarak "Önce iyi bir insan olmaya çalışın" dedi. Hukukçular, Bıçak hakkında yasal işlem yapılması gerektiğini ifade ediyor. 

s-94a1b79cb98e41dd5d11a45ead51be71093553
Ankara’da Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel (27), 2 Ocak 2019 tarihinde üniversite yerleşkesindeki odasında, sınavda kopya çekerken yakaladığı öğrencisi Hasan İsmail Hikmet (24) tarafından tabancayla vurulduktan sonra 17 yerinden bıçaklanarak öldürüldü.Davanın dün görülen son duruşmasında karar çıktı ve sanık İsmail Hikmet ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıdı. Mahkeme heyeti takdiri indirim de uygulamadı. Ceren Damar Cinayeti: Hasan İsmail Hikmet'e Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Cezası Verildi -

"Hayatta olsaydı cinsel saldırıdan yargılanacaktı"

s-67ecc52bd3c7749e8c84cadb9d5c51bf211290
Sanık avukatı Vahit Bıçak'ın dünkü duruşmadaki savunması tepki çekti. Sanık ile maktule arasında ilişki olduğu iddiasını yineleyen Bıçak, “Sanık maktulenin cinsel taleplerine boyun eğmek zorunda kalmıştır. Sanık cinsel saldırı suçunun mağduru olmuştur. Maktulenin doymak bilmeyen arzu ve hırslarına karşı sanık, psikolojik bunalıma girmiş, tedavi görmüştür. Ceren Damar şu an hayatta olsaydı cinsel saldırıdan yargılanacaktı” sözleriyle yine tepki çekti. Bıçak, “Cumhurbaşkanımızın 15 Temmuz sonrası emriyle başlatılan birlik çağrısına rağmen Ceren Damar 15 Temmuz lehine tweet attı” iddiasında da bulundu.Avukat Bıçak cinayet anını anlatırken, “Sanık maktulü korkutmak için bıçağı çıkarmıştır. 17 bıçak darbesi şehir efsanesidir. Katılanlar bu çocuktan affetmeyi öğrensinler. Bu çocuğa merhamet etmek gerekir. Asıl insanlık dersini sanık vermiştir. İnsan öldürmekten pişmanlığını dile getirmiştir” dedi. Ceren Damar Davasında Sanık Avukatı: 'Yaşasaydı Cinsel Saldırıdan Yargılanacaktı; 15 Temmuz'u Övdü' -

"Yargı; kazanmak için her yolu mübah gören anlayışa itibar etmedi"

s-cd1abd4596a21d6cf6132e6e2ecbe866477ca6
Sanık avukatı Vahit Bıçak’ın yargılama boyunca, maktule Ceren Damar’ı hedef alan açıklamaları toplumun büyük kesiminden tepkilere neden oldu. Kararın açıklanmasının ardından Adalet Bakanı Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, sosyal medya hesabında bir açıklama yaparak, sanık avukatına tepki gösterdi. Bakan Gül şöyle dedi:
"Mahkemelerde savunmanın ahlaki ya da hukuki bir sınırı olmalı mıdır?’’ sorusu, uzun süre hukuk dünyasını meşgul etmiş; nihayet modern hukuk, savunmanın etik ve yasal sınırlarını belirleyen kurallar öngörmüştür. Çünkü insan onurunun dokunulmazlığı, bütün hakların üzerindedir. Bugün #CerenDamar davasında vicdanların feryadını işiten Yargı; kazanmak için her yolu mübah gören anlayışa itibar etmeyerek, masum bir kadının hatırasını korumuş, insan onurunun kırılmasına da izin vermemiştir.Bu vesileyle, Ceren Damar’a bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Cenazesi başında sevgili eşinin dediği gibi ‘‘İyi bir hukukçu, iyi bir mühendis, iyi bir doktor değil; önce iyi bir insan olmaya çalışın…’’

"Avukatlık sınırlarının dışına çıktı"

s-77bff6914888f1bcfa307d61453aca273e261a
Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'ye konuşan Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, yargılama sırasında yapılan savunmadan rahatsızlık duyduğunu belirterek, şunları söyledi: 
“Şikâyet halinde dosyanın önümüze gelme ihtimali var. Kurumsal olarak değil kişisel görüşümü açıklayabilirim. Kişisel görüşüm şudur: Avukatlık yasasının 34. maddesinde bir düzenleme içeriyor. Yasanın 34. maddesi ‘avukatlar yüklendiğini görevi bu görevin kutsallığına yakışır bir şekilde özen doğruluk ve onur içinde yerine getirmek ve avukatlık unvanın gerektirdiği saygı ve güveni uygun bir biçimde davranmak yükümlülüğündedir’ hükmünü içeriyor. Her ne kadar savunma hakkı çok geniş olarak yorumlanması gereken bir hak olsa da bir yer de insan onurunu zedeleyecek tutum ve davranışlardan kaçınmayı gerektiriyor. Bu kapsamda bir hukukçu olarak aynı zamanda davada katılan taraf vekili olarak görüşüm tabii ki, sanık avukatının söylemlerinin davanın başından bu yana avukatlık kanunun 34’üncü maddesine çok açık şekilde aykırılık teşkil etmektedir. Kişisel olarak rahatsızlık duydum. Savunma hakkı sınırları değerlendirirken vefat eden bir kişinin onuruyla ilgili sarf edilecek cümlelerin seçilerek kullanılması lazım. Yürütülen savunma stratejisinde kullanılan ifadelerin savunma hakkı sınırları dışına çıkıldığı kanaatindeyim.”

"Mesleğin etik değerlerine aykırı"

s-d234e9034bf04b9374748b6fd883186e58e888
İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durak da şu değerlendirmelerde bulundu: 
“Bir avukat olarak bu türden bir savunmanın mesleğin etik değerleri açısında doğru olmadığı kanasındayım. Avukat erdem, dürüst, vicdan sahibi olmalıdır. Bu değerlerden uzaklaşarak, savunma adına bir işlem yapmamalıdır. Avukatın müvekkille özleşmesi, mesleğe ilişkin değerlerin henüz özümsenmediği anlamına gelir. Bu nedenlerle doğru bulmadığım bir savunma gerçekliği ile karşı karışayız. Savunma belli bir strateji içerebilir. Savunma sınırları içinde kalmak suretiyle söylenebilecek sözler bazen beklenilenleri de aşabilir. Ancak bütün bunlar avukatlığın ihtiyaç duyduğu temel ilkelerden uzaklaşmayı sağlamamalıdır. Sonuç itibariyle tesis edilmesi gereken adalet olduğuna göre avukat için önemli olan maddi gerçeğin somutlaşmasına yardımcı olmaktır. Bu gerçekliklerden üstelik etik değerlerin bir tarafa bırakarak, uzaklaşmak avukatlığın gereği değildir.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER