Avukatı Konuştu: Sezgin Baran Korkmaz Türkiye'de Yargılanmak İstiyor

ABD'nin talebi üzerine Avusturya'da kara para aklama suçlamasıyla tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz'ın avukatı Volkan Dülger, "Bugün mahkemeye çıkacak.

Avukatı Konuştu: Sezgin Baran Korkmaz Türkiye'de Yargılanmak İstiyor

ABD'nin talebi üzerine Avusturya'da kara para aklama suçlamasıyla tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz'ın avukatı Volkan Dülger, "Bugün mahkemeye çıkacak. ABD'de değil, Türkiye'de yargılanmak istiyor" dedi.

s-8966a79e2d7f577d4a44f8cd8185a1c7077015
Sezgin Baran Korkmaz'ın avukatı Doç. Dr. Volkan Dülger, Korkmaz'ın bugün Avusturya saatiyle öğleden sonra hakim karşısına çıkacağını ve yüksek ceza alması beklenen ABD yerine, hapis yatmama ihtimali bulunan Türkiye'de yargılanmak istediğini söyledi.

"Avusturya karar verecek"

s-6fa809fbe25f3f685375e2bd534b790697477b
HaberTürk'ten Yasemin Güneri'ye konuşan Dülger, Adalet Bakanlığı’nın iade sürecini başlattığını ancak Korkmaz’ın ABD’ye mi, Türkiye’ye mi iade edileceğine Avusturya Mahkemesi’nin karar vereceğini söyledi. Korkmaz’ın Türkiye vatandaşı olduğunu vurgulayan Dülger, ABD’de de 'kara para aklama' suçundan hakkında soruşturma açılmasına rağmen 'Türkiye'de bu konuda dava açılmış olmasının daha önemli olduğunu' savunarak, “Aynı suçtan çifte yargılama olmaz. Suçluların iadesine Dair Avrupa Sözleşmesi’ni Türkiye ile Avusturya imzaladı. ABD ise bu sözleşmeyi imzalamadı. Sözleşme kriterlerine göre Türkiye’ye iade edilmeli” dedi.

"ABD'de bu suçların yüksek cezası var. Türkiye'de fazla değil"

s-94490098d936523baac908c199a2abecdc7061
Dülger, Korkmaz’ın ABD'de değil, Türkiye’de yargılanmak istediğini belirtti; buna gerekçe olarak da ceza kanunu gösterdi: "Kara para aklama suçunun cezası 3 yıldan 7 yıla kadar hapis. Sezgin Baran Korkmaz, Türkiye'de bu suçtan hapis yatmaz. Türkiye'de 6 yıla kadar olan suçların zaten infazı yok. Suçlu olduğunu kabul etmiyor. Çok da sağlam gerekçeleri var. ABD'de bu suçların yüksek cezası var. Aynı suçun Türkiye'de fazla cezası olmadığı için burada yargılanmak istiyor. Ama karar mercii Avusturya Mahkemesi.”

Süreç nasıl işleyecek?

s-f56cae15006d86142ca3852db4ac7f4884a76a
Avusturya mahkemesinin bugün hakim karşısına çıkacak olan Sezgin Baran Korkmaz'la ilgili öncelikle iade sürecinde tutuklu kalıp kalmayacağına karar vereceği aktarılıyor.İade sürecinin aylar sürebileceği belirtilirken, avukat Dülger Korkmaz'ın illa ki davayı önce açan ülkeye iade edilmesi gibi bir durumun olmadığı görüşünde. Dülger, “Türkiye’ye iade edilmesi gerekir. Hukukun genel ilkeleri gereğince" derken, Korkmaz’ın Avusturya’da yatırımları olması nedeniyle 'işadamı' olarak kabul edilmesi halinde serbest kalmasının da mümkün olduğunu savundu. Dülger, bir yandan da Korkmaz'ın ABD'ye de Türkiye'ye de iade edilmeme ihtimali olduğu yorumu yaparak, Avusturya için "İki ülkeye de vermeyebilir. Çünkü verilmiş bir mahkumiyet kararı yok” dedi Sezgin Baran Korkmaz, ABD'nin Talebiyle Avusturya’da Tutuklandı - Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi: 'Sezgin Baran Korkmaz'ın İade İşlemlerini Başlattık' - ABD: 'Korkmaz'ın Türkiye'deki Mal Varlıklarına El Konulsun' - Sezgin Baran Korkmaz Kimdir? Ayakkabı Boyacılığından Holding Patronluğuna
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER