Bakan Varank: 'Adım Adım Ay'a Yaklaşıyoruz'

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sonda Roket Sistemi'nin uçuş testlerinin başarıyla tamamlandığını belirterek, "Adım adım aya, ay misyonundaki hedeflerimize yaklaşıyoruz.

Bakan Varank: 'Adım Adım Ay'a Yaklaşıyoruz'

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sonda Roket Sistemi'nin uçuş testlerinin başarıyla tamamlandığını belirterek, "Adım adım aya, ay misyonundaki hedeflerimize yaklaşıyoruz. Buradaki nihai hedef hibrit motorlu roketlerle beraber 100 kilometre dediğimiz uzay sınırını aşabilmek" dedi.

s-494bcfb407cc1cb2ecff39b7d42375fc6cb566
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, hibrit roket teknolojileriyle yapılan çalışmaları yerinde görmek üzere Sinop'ta temaslarda bulundu.Bakan Varank, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı'nın iştiraki olan Delta V Uzay Teknolojileri AŞ'nin geliştirdiği SORS'un fırlatma testleri için Sinop Test Merkezi'ni ziyaret etti.Varank, fırlatma öncesinde test alanını inceledi, SORS'un montaj ve uçuş öncesi hazırlık aşamalarına ilişkin bilgi aldı.

"Uzay aracımızın tasarımına başladık"

s-52759d799b0300012480aff0b11c1068746cda
Varank, yaptığı açıklamada, Milli Uzay Programı'nın hedeflerinden birinin 2023'te Ay'a sert iniş gerçekleştirmek olduğunu anımsatarak, "Şu anda uzay aracımızın tasarımına başladık." dedi.Sinop'ta Delta V tarafından yapılan testler konusunda bilgi veren Varank, "Buradaki nihai hedef hibrit motorlu roketlerle beraber 100 kilometre dediğimiz uzay sınırını aşabilmek." ifadesini kullandı.Varank, yabancı bir firmanın (Virgin Galactic) hibrit motorlar kullanarak yakın zamanda uzayda seyahat gerçekleştirdiğini belirterek, "İşte bu motoru biz test edebilirsek uzayda buna bir tarihçe kazandırabilirsek bu hibrit motorlarla uzay alanında önemli bir açılım yakalamış olacağız. Bu alanda Türkiye bir adım öne çıkmış olacak." diye konuştu.'Ay Görevi' için yürütülen çalışmaların başarıyla ilerlediğini anlatan Varank, "Adım adım aya yaklaşıyoruz. Ay misyonundaki hedeflerimize yaklaşıyoruz." dedi.Varank, Milli Uzay Programı'ndaki diğer bir hedef olan uzaya insan göndermek konusunda da süreci hızlandıracaklarını ifade ederek, bu göreve duyulan ilginin farkında olduklarını dile getirdi.

"Türkiye dünyada 7-8 ülkeden biri olacak"

s-1821541d90a38c068989360dea5a5f317acbcf
Delta V Genel Müdürü Prof. Dr. Arif Karabeyoğlu, ateşlemesi yapılan SORS'un dünyada kullanılan en ileri teknolojilerden birine sahip olduğunu vurgulayarak, "Sıvı oksijen ve parafin yakıt kullanan çok hızlı yanan ve yüksek performans ortaya koyan bir motordan bahsediyoruz." dedi.TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Milli Uzay Programı'ndaki 10 hedefin tamamında ilerleme kaydettiklerini bildirerek, "2030 yılına geldiğimizde Türkiye bir uzay gücü olarak yerini alacak dünyada 7-8 ülkeden biri olacak." ifadesini kullandı.

SORS'un fırlatma testi yapıldı

s-b10b8bef541b2c2c59cf531927ebcf5ae75a45
Bakan Varank ve beraberindekiler, oksitleyici olarak sıvı oksijen kullanan sondanın fırlatma öncesi dolum süreci ve diğer hazırlıklarının tamamlanmasının ardından fırlatma kontrol binasına geçti.Burada yapılan son güvenlik kontrollerinin ardından 10'dan geriye sayıldı ve SORS'un fırlatma testi yapıldı.

Bakan Varank'ın komutuyla fırlatılan sonda roketi, Sinop'ta yapılan testi başarıyla geçti.

s-aeb80451baf009e443836f0e9483f63cb5dfe1
SORS'un itki sistemi dikey ateşleme testi ve 'Ay'a Sert İniş' görevinde kullanılması planlanan hibrit roket motorunun testi nisan ayında yapılmış, testler tam başarıyla sonuçlanmıştı.SORS, hibrit roket motorları konusunda Türkiye'nin ulaştığı başarı ve teknolojik yetkinliği göstermesi yanında, 'Ay Görevi' için de önemli bir yapı taşı olacak. Ay Görevi'nde kullanılacak hibrit motorun kritik bileşenleri, SORS sistemiyle uzay ortamına çıkarılıp test edilecek ve uzay görevleri için uygunlukları teyit edilecek.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER