Bartın'da Koronavirüse Yakalanan Kamu Çalışanlarına Ceza Geliyor

Bartın Valiliği kamu çalışanları ve öğretmenleri Kovid-19 olması halinde disiplin cezasıyla tehdit eden resmi yazı gönderdi.  Bartın Valiliği, Bartın Vali yardımcısı imzasıyla 21 Nisan'da gönderdiği resmi yazıda, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında amir, memur ve işçi kadro.

Bartın'da Koronavirüse Yakalanan Kamu Çalışanlarına Ceza Geliyor

Bartın Valiliği kamu çalışanları ve öğretmenleri Kovid-19 olması halinde disiplin cezasıyla tehdit eden resmi yazı gönderdi. 

s-c67ae4b0ca2025383279a8574fcee601e3ee62
Bartın Valiliği, Bartın Vali yardımcısı imzasıyla 21 Nisan'da gönderdiği resmi yazıda, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında amir, memur ve işçi kadrosunda görev yapan personelin herhangi bir şekilde temaslı veya pozitif olmaları durumunda, durumlarının sorgulanmasını, gerekçeleri yeterli görülmeyen personele disiplin işlemi yapılmasını istedi.

Eğitim-Sen'den tepki

s-b26e5c84c3785c56448f0a862f308945f760d7
Evrensel’de yer alan habere göre, konu hakkında açıklama yapan Bartın Eğitim-Sen Şube Başkanı Sedat Bora duruma tepki gösterdi. Bora, “Bartın’da ilgili kurumlar pandemi döneminde gerekli önlemleri almamışlardır. Öğretmenlere ve kamu çalışanlarına aşı yapılmamış, uzaktan çalışma uygulamalarına geçilmemiş, tüm okullar 2 Mart tarihinden itibaren yüz yüze eğitime açılmış ve pandemiye davetiye çıkarılmıştır. Gerekli önlemler alınmadığı için Bartın’da pandemi hızla yayılmış ve Türkiye ortalamasının üzerine çıkarak rekora ulaşmıştır” dedi.

"Yasal geçerliliği yok, vazgeçin"

s-26289da10e7f60de140c317338ce28189c217a
Sağlık Bakanlığının Kovid-19’la mücadele eden doktorlara hastalığa yakalandıklarında Kovid-19’un meslek hastalığı sayılabilmesi için hastanede yakalanmış olmasını kanıtlamasını istendiğini hatırlatan Bora, "Şimdi de Bartın Vali yardımcısı Bartın’da kamu çalışanlarını ve öğretmenleri Kovid-19 olması halinde disiplin cezasıyla tehdit etmektedir. Söz konusu yazı kamu yönetimi ve eğitim yönetimi açısından hiçbir bilimsel veriye ve usule uymamaktadır. Kamu çalışanlarına yasal olarak herhangi bir sorumluluk getirmemektedir. Bu tehdit ülkemizde son dönemlerde gördüğümüz yaşanan baskıcı, ben yaptım olducu ve yasa tanımazcı bir anlayışın yerel tezahürüdür. Neden hasta oldun? O zaman disiplin cezası alacaksın demek yasal değildir. Pandemiden halkı sorumlu tutmaktır. Yasal geçerliliği bulunmamaktadır. Bu karardan vazgeçilmesi çağrısı yaparak, konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygılarımızla belirtiriz" diye belirtti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER