BioNTech'ten Delta Varyantı Aşısı Müjdesi: 100 Günde Hazır

Koronavirüs salgınına karşı mRNA teknolojisini kullanarak aşı geliştiren BioNTech'in kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, Delta varyantına karşı etkili bir aşı için müjdeyi verdi.

BioNTech'ten Delta Varyantı Aşısı Müjdesi: 100 Günde Hazır

Koronavirüs salgınına karşı mRNA teknolojisini kullanarak aşı geliştiren BioNTech'in kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, Delta varyantına karşı etkili bir aşı için müjdeyi verdi. Şahin, "Bütün gerekli olan testlerle birlikte aşıları kargolamamız 100 günden daha az sürer" dedi.

s-18860a52fdec18c7f48d4e9b86bd28948e70e8
Dünyanın önde gelen bilim-teknoloji, iş ve tasarım dergisi Fast Company, BioNTech’in laboratuvarına girip şirketin kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin’le görüştü. Kapsamlı analizde, BioNTech’in nasıl kısa bir sürede Delta varyantına odaklı bir aşı geliştirebilecekleri mercek altına alındı. Makalede, “mRNA teknolojisi kullanılan aşıların güzelliği hızlıca güncellenebilir olmaları. Aşı üreticileri orijinal aşılarına güveniyor fakat Covid-19 da değişirken aşının da değişmesi olası. Süper bulaşıcı Delta varyantı hızla yayılırken, Pfizer ile ortaklık yapan Almanya merkezli BioNTech’teki bilim insanları hızlıca laboratuvara giderek sadece bu varyant özelinde bir aşı geliştirdi. mRNA teknolojisi kullanıldığı için aşıdaki basit bir genetik kod değişimi ile aşıyı değiştirebildiler” yorumu yapıldı.

'Her şey maksimum 100 gün sürer...'

s-c088752a798b9e256eab8135038698acea02ce
Dergiye konuşan Türeci, “Şu an kullandığımız aşı orijinal diken proteinini kullanıyor ve bizim temelde yaptığımız şey bu kısmı keserek Delta varyantının diken proteinini yerleştirmek. mRNA teknolojisi genetik kodda ufak değişiklikler yapılması temeline dayanıyor. Teknoloji o kadar stabil ki geri kalan yaptığımız her şey temelde aynı kalıyor. Dolayısıyla üretim aşamasında çok fazla değişiklikler yapmıyorsunuz ya da ayrı bir denetime tabi olmuyorsunuz. Orijinal süreci devam ettirebilirsiniz” dedi.Öte yandan şirketi Özlem Türeci ile birlikte kuran şirketin CEO’su Uğur Şahin ise aşının yeni versiyonlarını yapmanın sadece birkaç hafta süreceğini söyledi. Şahin, “Eğer elinizde gen dizilimi varsa, bu teoride yeni bir aşıyı dört haftadan kısa bir sürede yapabileceğimiz anlamına geliyor. Bütün gerekli olan testlerle birlikte aşıları kargolamamız 100 günden daha az sürer. Bu süre daha da kısalacak çünkü her şey daha da gelişecek ve hızlanacak. İşte bu teknolojinin gücü, gerçekten aşırı hızlı olabilirsiniz” ifadesini kullandı. Hükümetin Memur Zammı Teklifi Belli Oldu - Akbelen Ormanları’nda Çevreciler Kazandı: Mahkemeden Yürütmeyi Durdurma Kararı - Putin'in Partisinde Görev Yapan Vekil, Bir Kişiyi Ayı Sanarak Vurduğunu İtiraf Etti
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER