'Cemo' Türküsünü Suç Sayan RTÜK, Halk TV'ye Ceza Kesti

RTÜK,  Halk TV’de yayınlanan ‘Görkemli Hatıralar’ programında eski CHP Milletvekili Hilmi Yarayıcı’nın Cemo türküsünü seslendirmesini "terör propagandası" sayıp kanala ceza verdi. RTÜK, CHP eski Milletvekili Hilmi Yarayıcı’nın Halk TV'de Cemo’yu seslendirmesini “te.

'Cemo' Türküsünü Suç Sayan RTÜK, Halk TV'ye Ceza Kesti

RTÜK,  Halk TV’de yayınlanan ‘Görkemli Hatıralar’ programında eski CHP Milletvekili Hilmi Yarayıcı’nın Cemo türküsünü seslendirmesini "terör propagandası" sayıp kanala ceza verdi.

s-ec9b52368cf32134e8b6758b72ad7a1658e1aa
RTÜK, CHP eski Milletvekili Hilmi Yarayıcı’nın Halk TV'de Cemo’yu seslendirmesini “terör örgütü propagandası” sayarak oy çokluğuyla yayın durdurma ve para cezası verdi. Kararı CHP kontenjanından seçilen RTÜK üyeleri Okan Konuralp ve İlhan Taşçı duyurdu.Konuralp, "CHP eski Mv. Hilmi Yarayıcı’nın Cemo’yu seslendirmesini “terör örgütü propagandası” kabul eden RTÜK, oy çokluğuyla HalkTV’ye para ve yayın durdurma cezası verdi. Yaşar Kemal’den bir alıntıyla karara bakışım şöyle: “Bu gelip geçici duruma bakıp, umutsuzluğa düşmenin gereği yok" dedi. RTÜK’ün ayrıca FOX TV, KRT, TELE1 ve TV100’e de para cezası verdiğini aktaran Konuralp, "Mevcut siyasi irade ve bu iradenin RTÜK’teki yansıması fikir/ ifade ve basın özgürlüğünün önündeki engeldir. Lakin tüm engeller de aşılmak içindir. Aşılır!” ifadelerini kullandı.Konuralp daha sonra yeni bir paylaşım yaparak hatasını düzeltti. Halk TV'ye yayın değil program durdurma cezası verildiğini kaydetti.

"RTÜK artık türkülere de ceza veriyor!"

s-1012d551951b9366778bd752fda1812d509f68
“RTÜK artık türkülere de ceza veriyor!” diyen İlhan Taşçı ise, “Halk Tv’ye yayında söylenen Cemo türküsü nedeniyle terörü övmek ve teşvik etmekten yüzde 3 idari para, 3 kez de program durdurma cezası verildi. Karara Okan Konuralp ile karşı oy kullandık” dedi.FOX TV, KRT, TELE1 ve TV100’e toplam 8 ceza verdiğini belirten Taşçı, “İktidar kanallarıyla ilgili Üst Kurula bu hafta da tek bir dosya dahi gelmedi. Takdir kamuoyunun” ifadelerini kullandı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER