Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: 'Dipsiz Göl Doğal SİT Alanı İlan Edilecek'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gümüşhane'de yasal izinle yapılan kazı sırasında yok olan Dipsiz Göl'ün doğal SİT alanı ilan edileceğini duyurdu.  Anadolu Ajansı'nın aktardığı bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da konuyu yakından takip ettiğini v.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: 'Dipsiz Göl Doğal SİT Alanı İlan Edilecek'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gümüşhane'de yasal izinle yapılan kazı sırasında yok olan Dipsiz Göl'ün doğal SİT alanı ilan edileceğini duyurdu. 

s-8e7a57f1eee06e0bce4b2024d0eda3faad4ac7
Anadolu Ajansı'nın aktardığı bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da konuyu yakından takip ettiğini ve gölün eski haline kavuşturulması için gerekli adımların atılması talimatı verdiğini belirten Kurum, göl ve çevresinin doğal haline kavuşturulması için üniversitelerden bilim insanlarının yer aldığı bilimsel bir kurulun oluşturulduğunu kaydetti.

Kurum, göl ve çevre yapısının eski haline kavuşturulması için tüm adımların atılacağını açıkladı.

s-8522d3657e8907bc495bb26638cfa9dffaff38
Bakan Kurum, "Göl ve çevresi Doğal Sit Alanı ilan edilecek. Ayrıca Dipsiz Göl olarak anılan bölge ile doğusunda bulunan korunan alan da birleştirilerek ekolojik koridor oluşturulacak. Ekiplerimiz şu anda bölgede çalışmalarını sürdürüyor. En kısa sürede doğal haline kavuşturacağımız Dipsiz Göl, kuracağımız ekolojik koridorun en önemli parçası haline gelecek. Hedefimiz, gölü eski haline kavuşturarak gelecek nesillere aktarmak." dedi.

Ne olmuştu?

Bir Hiç Uğruna Yok Oldu: Define Bulunamayan Dipsiz Göl'de Kazı Sonlandırıldı - Gümüşhane merkeze bağlı Dumanlı köyü sınırları içerisinde yer alan Taşköprü Yaylası'ndaki Dipsiz Göl yasal izinle yok edilmişti. Olayın basına yansımasının ardından ise Kültür Bakanlığı tarafından sorumluların görevden uzaklaştırıldığı açıklanmıştı...
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER