CHP'den Kanun Teklifi ve 'Nepotizm' Vurgusu: 'Akrabalar Belediye Şirketleri ile İstisnai Kadrolara Atanmasın'

CHP, "belediye başkanlarına yönetim kurullarında aldıkları görevler nedeniyle herhangi bir ödeme yapılmaması ve akrabalarının belediye şirketleri ile istisnai memuriyet kadrolarına atanamamasını" öngören kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu. CHP Grup Başkanvekilleri Engin A.

CHP'den Kanun Teklifi ve 'Nepotizm' Vurgusu: 'Akrabalar Belediye Şirketleri ile İstisnai Kadrolara Atanmasın'

CHP, "belediye başkanlarına yönetim kurullarında aldıkları görevler nedeniyle herhangi bir ödeme yapılmaması ve akrabalarının belediye şirketleri ile istisnai memuriyet kadrolarına atanamamasını" öngören kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Engin Özkoç ve Özgür Özel, kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu.

s-66fa2559e411f9b406420d08c764a5f781a2a4Belediye Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ne göre, belediye başkanının eşi ile birinci ve ikinci derece kan ve kayın hısımları ve bunların eşleri belediyede, bağlı kuruluşlarında ve belediyenin ortak olduğu şirketlerde yönetici olarak görevlendirilemeyecek, istisnai memuriyet kadrolarına atanamayacak, yönetim kurulu başkanı ve üyesi olamayacak.

"Belediye başkanlarına yönetim kurullarında aldıkları görevler nedeniyle herhangi bir ödeme yapılmasın"

s-c1bc7fa5d3ffa5ba8b9391d20583cc579d1b51Ayrıca belediyenin ortak olduğu şirketlerde yönetim kurulu başkanı veya üyesi olması ya da yönetici niteliğinde başka bir görev alması halinde belediye başkanına bu görevi dolayısıyla her ne adla olursa olsun herhangi bir ödeme yapılamayacak.

"Kamu yönetiminin tüm alanları 'akraba kayırma' olarak tanımlanan "nepotizm"den arındırılmalı"

s-8a11d69099e3bf4328868b6392a50df31c3ea7 Teklifin gerekçesinde milyonlarca gencin kamu kurumlarında çalışabilmek için sınavlarda ter döküp atama beklerken siyasetçi ve üst düzey bürokrat yakınlarının istisnai kadrolara yapılan atamalarla memuriyet kadrolarına geçirildiği belirtildi.Kamu yönetiminin tüm alanlarının "akraba kayırma" olarak tanımlanan "nepotizm"den arındırılması gerektiği vurgulanan gerekçede, mevcut yasal boşluklar giderilerek bu konuda çözüme ulaşılabileceği ifade edildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER