CHP'den Seçmen Kaydı Açıklaması: 'Sakin Olun, Kontrolümüz Altında'

Yüksek Seçim Kurulu'nun, İstanbul seçimini yenileme kararının ardından, sosyal medyadaki "seçmen kaydımı bulamıyorum" paylaşımları arttı.

CHP'den Seçmen Kaydı Açıklaması: 'Sakin Olun, Kontrolümüz Altında'

Yüksek Seçim Kurulu'nun, İstanbul seçimini yenileme kararının ardından, sosyal medyadaki "seçmen kaydımı bulamıyorum" paylaşımları arttı. Konuyla ilgili açıklamaya yapan CHP, 'Sakin olun, durum kontrolümüz altında' dedi.

s-a2c95fe99b57f052fb411822101de8450bc5f2 Sözcü gazetesinden Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre, CHP’nin YSK’daki temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu yaptığı açıklamada, İstanbullu seçmenlerin e-devlette kayıtlarını göremeseler dahi birşey yapmalarına gerek olmadığını, kayıtların siyasi partiler tarafından kontrol edilip gereğinin yapılacağını söyledi.Yakupoğlu, 23 Haziran’da yapılacak seçimin “yeni bir seçim olmadığını”, “yenileme seçimi olduğunu” belirterek, 31 Mart’taki seçmen listelerinin geçerli olacağını vurguladı.

'İkametgâhını İstanbul'dan alsa bile 23 Haziran'da oy kullanılabilecek'

s-c11b4463de5d1c2be3dcb960ed96725eb313ca Yakupoğlu, “İstanbul’da 23 Haziran seçimleri için 31 Mart’taki seçmen listesi geçerli olacak. Bu nedenle seçmen listeleri askıya çıkmayacak. 31 Mart'ta İstanbul'da oy kullanan vatandaş ikametgâhını İstanbul'dan alsa bile 23 Haziran'da oy kullanılabilecek. Buna karşılık, 31 Mart ile 23 Haziran tarihleri arasında 18 yaşını dolduran, askerliğini bitirip gelenler de, 31 Mart’ta listede olmadıkları için oy kullanamayacaklar” dedi.Seçmen listesinde “artış olmasının mümkün olmadığını” kaydeden Yakupoğlu, “Ancak bazı eksilmeler olabilecek. Bunlar da 31 Mart ile 23 Haziran tarihleri arasında ölen ya da kısıtlı olduğu belirlenen seçmenler olacak” diye konuştu.

YSK tüm seçmen listelerini siyasi partilere verecek

s-4c5fd7076620a9e5fcb5f8cc24586dd399312f 23 Haziran seçimlerinin bir “yenileme seçimi” olması nedeniyle, YSK’nın tüm seçmen listelerini siyasi partilere vereceğini, seçmen listesinde yanlışlık olup olmadığını siyasi partilerin kontrol edeceğini de belirten Yakupoğlu, “vatandaşın bir şey yapmasına gerek yok. İstanbullu seçmen, 23 Haziran’da da 31 Mart’ta oy kullandığı yerde, aynı numaralı sandıkta yeniden oy kullanacak” dedi.

Kaftancıoğlu da sosyal medya üzerinden 'Tüm detayların yakın takipçisiyiz' açıklaması yaptı.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Sevgili İstanbullular. Seçmen listelerinde ‘adımız görünmüyor’ diye kaygılanmakta haklısınız. Çünkü her şeyi yapabileceklerini biliyoruz. Ancak rahat olun aynen 31 Mart öncesinde olduğu gibi tüm detayların yakın takipçisiyiz bir kez daha oyunlarını bozarak oylarınıza sahip çıkacağız” açıklamasını yaptı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER