Çin'in Kovid-19'la mücadelesine ilişkin makale kaleme alan Çin'in İsrail Büyükelçisi evinde ölü bulundu

Çin'in İsrail Büyükelçisi Du Wei (58), Tel Aviv'in kuzeyinde yer alan Herzliya kentindeki rezidansında ölü bulundu.

Çin'in Kovid-19'la mücadelesine ilişkin makale kaleme alan Çin'in İsrail Büyükelçisi evinde ölü bulundu

Çin'in İsrail Büyükelçisi Du Wei (58), Tel Aviv'in kuzeyinde yer alan Herzliya kentindeki rezidansında ölü bulundu. İsrail Dışişleri Bakanlığı, Büyükelçi Du Wei'nin ölümünü doğrularken, olaya ilişkin ayrıntılı veri vermedi. Polis, Büyükelçi'nin ölümüyle ilgili soruşturma başlattı.

İsrail basını, polisin yaptığı ön incelemede Wei'nin vücudunda herhangi bir darp izine rastlanmadığını, birincil bulguların büyükelçinin kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiği yönünde olduğunu yazdı.

Du Wei, şubat ayında büyükelçi olarak İsrail'e atanmıştı.

SON MAKALESİ KOVİD-19'LA İLGİLİYDİ

Du Wei'nin, ölümünden birkaç gün önce İsrail gazetesinde Pekin yönetiminin yeni herif koronavirüs (Kovid-19) ile uğraş dahilinde attığı adımları anlatan makalesi yayımlanmıştı.

Büyükelçi Du Wei, 12 Mayıs'ta Jerusalem Post gazetesinde çıkan makalesinde, Çin'in Kovid-19 ile mücadelede zorunlu adımları attığı ve Pekin yönetiminin salgına ilişkin bilgileri "şeffaf" şekilde paylaştığını savundu.

"ÇİN, GERÇEĞİ SÖYLEMEKTEN KORKMAZ"

Çin'in Kovid-19'a karşısında ilk savunma cephesi oluşturarak salgının seyrini değiştirdiğini öne süren Büyükelçi, "Çin'in kararlı adımları, transparan iş birliği ve Çin halkının büyük fedakarlığı olmasa salgın fazla daha feci olabilirdi" ifadesini kullandı.

Makalesinde Yahudi geleneğinde Tevrat'ın yorumu olarak tanıdık Talmud'dan da özel baskı yapan Du Wei, Pekin yönetiminin Kovid-19'a dair bazı bilgileri gizlediği yönündeki eleştirilere değinerek, "Çin sorumluluk sahibi bir paydaştır ve gerçeği söylemekten korkmaz. Manâsız hastane yatakları, kapanan karantina bölgeleri, fabrikalardan çıkan buharlar Çin'in verilerini destekliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Çin'in Kovid-19'la mücadelesine ilişkin makale kaleme alan Çin'in İsrail Büyükelçisi evinde ölü bulundu

Kaynak: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER