Çin sınır ihlali yaparak Japonya karasularına girdi

Japonya Sahil Güvenliği açıklamasına göre, Japonya deniz sahası yakınlarında seyreden iki Çin gemisi dün saat 11.00 sıralarında sınır ihlali yaparak Taişo adası açıklarına yaklaştı. Ada çevresinde avlanan Japon balıkçı teknelerine yaklaşan ve bölgeyi terk etmeleri uyarıs.

Çin sınır ihlali yaparak Japonya karasularına girdi

Japonya Sahil Güvenliği açıklamasına göre, Japonya deniz sahası yakınlarında seyreden iki Çin gemisi dün saat 11.00 sıralarında sınır ihlali yaparak Taişo adası açıklarına yaklaştı.

Ada çevresinde avlanan Japon balıkçı teknelerine yaklaşan ve bölgeyi terk etmeleri uyarısı yapılan devriye gemileri öğleden sonra 15.00'a dek bölgede kaldı.

ÇİN BU YIL 18 KEZ SINIR İHLALİ YAPMIŞ

Kamu yayıncısı NHK'ya göre yılbaşından beri 18 kez karasu ihlali yapan Çin gemileri, tartışmalı Senkaku adaları yakınlarında en son 28 Ağustos'ta Japonya karasularına girmişti.

ADALAR İKİ ÜLKE ARASINDA TARTIŞMALARA NEDEN OLUYOR

Doğu Çin Denizi'nde Japonya'nın "Senkaku", Çin'in de "Diaoyü" olarak adlandırdığı takımadalar, 5 ada ve 3 kayalıktan oluşuyor. Kimsenin yaşamadığı takımadalar, iki ülke arasında uzun süredir egemenlik tartışmalarına neden oluyor.

Çin sınır ihlali yaparak Japonya karasularına girdi

Kaynak: Anadolu Ajansı / Ahmet Furkan Mercan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER