Darbenin Ayak Sesleri mi? Almanya’da Eski Askerler ‘Ayaklanma Planlıyor’ İddiası

Almanya’da binlerce emekli ve eski askerlerin Berlin’de ayaklanma planladıkları öne sürüldü.

Darbenin Ayak Sesleri mi? Almanya’da Eski Askerler ‘Ayaklanma Planlıyor’ İddiası

Almanya’da binlerce emekli ve eski askerlerin Berlin’de ayaklanma planladıkları öne sürüldü. Haber ilk olarak Berlin’de yayınlanan Der Tagesspiegel gazetesinde yer aldı.

s-bd434e6bbfe732120f5c3b8358fcbe48691147
Almanya’da binlerce emekli askerin Telegram uygulaması üzerinden bir araya gelerek Berlin’de ayaklanma ve darbe planladıkları iddia edildi. Amerika'nın Sesi’ne göre, haber önce Berlin’de yayınlanan Der Tagesspiegel gazetesinde çıktı, ardından güvenlik birimlerince doğrulandı.

Devlet kurumlarına saldırı

s-fc88f12dbfa92692785c16c824dbea00b1428f
Habere göre, “Emekli ve Eski Askerler Grubu” adı altında bir araya gelen yaklaşık 13 bin emekli ve eski asker, koronavirüs salgını kapsamında Merkel hükümeti tarafından alınan karantina kurallarını eleştiren veya salgının varlığını inkar eden hareketin içine sızmayı ve Berlin’de düzenlenen gösteri ve mitinglerde olay çıkartıp, devlet kurumlarına yönelik saldırılar düzenlenme planları konusunda iletişim içerisinde.

1937'deki sınırlara geri dönmeyi amaçlıyorlar

s-d6d154cb72ccb281ff2ea755e5481170ced7b4
Güvenlik kaynakları bu gruba, Almanya’nın 1937’deki sınırlarını yeniden inşa etmeyi hedefleyen monarşist-aşırı sağcı grupla ilişkili kişilerin de üye olduğunu belirtti. Uzmanlara göre, üyeler Hollanda’daki benzer bir oluşumu kendilerine örnek alıyor.Hollanda’da geçen ocak ayında salgın önlemlerine karşı düzenlenen gösterilerde çatışmalar yaşanmıştı. Haberde, geçen hafta Fransa’da emekli askerlerin imzaladığı, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a ülkede iç savaş uyarısının yapıldığı ortak çağrı metni tartışması da hatırlatıldı. 1 Mayıs Korona Tablosu: Vaka Sayısı 30 Binin Altında - Tam Kapanmada İlk Pazar: Yarın Nereler Açık Olacak? - Muğlada Denize Girenleri Görünce O da Girdi, Ceza Yedi: 'Meğer Onlar Turistmiş'
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER