Demiryolu Yağmura Dayanamadı: Ankara-Konya YHT Hattında Çorlu Faciasını Hatırlatan Görüntüler!

Ankara ve çevre illerde etkili olan aşırı yağış nedeniyle Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı kullanılamaz hale geldi.

Demiryolu Yağmura Dayanamadı: Ankara-Konya YHT Hattında Çorlu Faciasını Hatırlatan Görüntüler!

Ankara ve çevre illerde etkili olan aşırı yağış nedeniyle Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı kullanılamaz hale geldi. Hattaki menfezlerin taştığı ve rayların sel suları altında kaldığı görülürken TCDD Ankara-İstanbul-Konya tren seferlerinin iptal edildiğini duyurdu. 

Yağış sonrası ortaya çıkan görüntüler 2018'de 25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu'daki tren kazasını hatırlattı. Kazada oğlunu kaybeden Mısra Öz görüntülere "Bizim canlarımız geri gelmeyecek. Başka canlar yanmasın" diyerek isyan etti.

s-33c6881c95751eb4bdcec685ce7d5042a720e6
Ankara ve komşu illerde öğlen saatlerinden itibaren etkili olan gök gürültülü kuvvetli sağanak, tren yolu hattına zarar verdi.Konya’nın Sarayönü ilçesinde bulunan YHT hattında yağış nedeniyle menfezler taştı, tren yolu çamur ve su birikintisi altında kaldı. Bunun üzerine tren seferleri iptal edildi.

Çorlu'yu hatırlatan görüntüler

Çorlu'yu hatırlatan görüntüler Çorlu'yu hatırlatan görüntüler 60e15e260cdeb9a00bdcac9f.jpg
Görüntüler 8 Temmuz 2018 tarihinde meydana gelen 25 kişinin öldüğü, 317 kişinin yaralandığı Çorlu'daki tren kazasını hatırlattı.Kaza esnasında Uzunköprü’den İstanbul’a doğru hareket eden yolcu treni Çorlu yakınlarından geçerken yağış nedeniyle rayların altındaki toprak menfezin kayması sonucu 5 vagon devrilmişti.

TCDD kusurlu bulunmuştu

s-0d88861022e72d298171022f7628403a2c5e76
Kazaya ilişkin bilirkişi raporunda menfezlerin kapasitesinin yetersiz olduğu vurgulanmıştı. Kazanın, menfezin üstündeki ray ve traverslerin altındaki balast ve dolgu tabakalarının boşalması ile meydana geldiği belirtilmişti.Raporun sonuç kısmında ise TCDD Genel Müdürlüğü Ar-GE Birimi, Merkez ve 1. Bölge Demiryolu Emniyet ve Risk Yönetimi Müdürlükleri ile diğer ilgili müdürlükler kusurlu bulundu.Kazaya ilişkin görülen davanın son duruşmasında bilirkişi raporunun tespitleri işaret edilerek, dönemin TCDD Genel Müdürü ve Ulaştırma Bakanı’nın yargılanmasını talep edildi. Dava 7 Eylül 2021 Salı gününe ertelendi.

Mısra Öz: "Boşuna isyan etmiyoruz!"

s-ca44a527e1d64b981fffae11270a11c60284de
Benzer görüntülerin yaşanması, Çorlu tren kazasında oğlu Oğuz Arda Sel ve eşi Hakan Sel’i kaybeden Mısra Öz’ü isyan ettirdi.Mısra Öz, “Boşuna konuşup isyan etmiyoruz! Bu görüntüyü mahkeme heyeti de incelesin. İncelesin ki yönetimi “İnsan canı” için sorgulayıp vebal almasın! Bizim canlarımız geri gelmeyecek! Başka canlar yanmasın” dedi. TCDD’ye seslenen Mısra Öz, “Şov yapmayı bırakın! Bilimle ilerleyin!” ifadelerini kullandı.DHA ve Sözcü Çorlu Tren Faciasında Oğlunu Kaybeden Mısra Öz’e Bir Soruşturma Daha...
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER