Diyanet İşleri Başkanı 'Ciddi Risk Var' Dedi: 'Sosyal Medya Yasası Zorunluluk'

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, sosyal medya düzenlemesi istedi. Sosyal medyanın ahlaki açıdan ciddi riskler barındırdığını savunan Erbaş "yasal bir mekanizmanın ihdası ötelenemez bir zorunluluktur" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı 'Ciddi Risk Var' Dedi: 'Sosyal Medya Yasası Zorunluluk'

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, sosyal medya düzenlemesi istedi. Sosyal medyanın ahlaki açıdan ciddi riskler barındırdığını savunan Erbaş "yasal bir mekanizmanın ihdası ötelenemez bir zorunluluktur" dedi. s-cac305ee2b62a30ddbc0a4f23f51a7f2e61f80
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, çevrim içi katıldığı "Seher Vakti Buluşmaları" adlı programda İslam ahlakı konusunda konuşma yaptı. Sosyal medyanın, sosyal ve kültürel değişim ve dönüşümün önemli bir aracı olduğunu belirten Erbaş, bu değişim ve dönüşümlerin, gündelik hayatta bazı kolaylıklar ve imkanlar sağladığını ancak insani ve ahlaki boyutta ciddi risklere de zemin oluşturduğunu söyledi.Erbaş, "Sanal ve dijital dünyadan taşarak gerçek hayatı etkisi altına alan bu durum, dinin fert ve toplum düzleminde hedeflediği ahlaki ilke, değer ve erdemlerden uzaklaşmaya sebebiyet verebilmektedir. Bu itibarla, sosyal medyanın kullanımıyla alakalı hukuki çerçeveyi belirleyecek yasal bir mekanizmanın ihdası ve güçlü bir bilincin inşası, ötelenemez bir zorunluluk olarak karşımızda durmaktadır" dedi.Ahlaki erozyonun, kaybedilen huzur ve güvenin, güzel ahlaki değerlerden uzaklaşmanın tabii sonucu olduğuna işaret eden Erbaş, "Bu sebeple, bütün insanlık için daha güzel bir gelecek adına atılması gereken en önemli adım; bireysel, toplumsal ve küresel boyutta bir ahlak inşasıdır, hayatın tamamını içeren bir davranış biçimi olarak güzel ahlakı egemen kılmaktır. Müşterek ahlaki ilkeleri ortak bir davranış bilincine dönüştürerek teoriden ziyade, yaşayan değerler manzumesi olarak ideal hayat tarzı haline getirmektir" diye konuştu.

AKP hükümeti sosyal medyaya yeni bir düzenleme getirmek istiyordu. Düzenlemeyle yaptırım ve denetimin genişletilmesi planlanıyor.

Sosyal Medya Düzenlemesinde Neler Var? Yalan Habere Yaptırımda 'Örgütlülük' Kriteri Aranacak
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER