Diyarbakırlı Bir Ailenin Konya'da Irkçı Saldırıya Uğradığı İddia Ediliyor

Konya'nın Meram ilçesinde Diyarbakırlı bir ailenin ırkçı saldırıya uğradığı ve bir kişinin öldürüldüğü iddia edildi.

Diyarbakırlı Bir Ailenin Konya'da Irkçı Saldırıya Uğradığı İddia Ediliyor

Konya'nın Meram ilçesinde Diyarbakırlı bir ailenin ırkçı saldırıya uğradığı ve bir kişinin öldürüldüğü iddia edildi. Konu Twitter Türkiye gündemine #KonyadaIrkçıSaldırı etiketiyle girdi.

s-3082fbd42d6f1385346fc041a991b5dd7c8bba
Fotoğraflar: TwitterMezopotamya Ajansı'ndan Berna Kişin'in haberine göre 20 yıldır Meram ilçesine bağlı Çarıklıköy’de yaşayan aileye en az 60 kişilik bir grup saldırdı. Saldırı sonucu aile fertlerinden 43 yaşındaki Hakim Dal hayatını kaybetti. Konya Valiliği olayla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Mezopotamya Ajansı dışında diğer ajanslarda olaya ilişkin hiçbir bilgi bulunmuyor.

#KonyadaIrkçıSaldırı etiketi Twitter'da TT olmuş durumda

21 Temmuz, 19:44"Kürt olduğumuz için bizi istemiyorlardı"

Mezopotamya Ajansı'na göre Hakim Dal'ın kardeşi Hamdi Dal, “Biz Kürt olduğumuz için bizi istemiyorlardı. Bize ‘buraları satıp gideceksiniz’ diyorlardı. Çevre köylerde yaşayan insanlar da bize baskı yapıyorlardı, buradan gitmemizi istiyorlardı. Daha önce de zaman zaman bizi tehdit ettikleri oldu. Gece saatlerinde köyümüzde bulunan boş arazide çobanlar hayvan otlatırken tartışma başladı. Tartışma sonrasında Karahüyük’den en az 60 kişilik bir grup silahlarla geldiler. Önce amcamın oğluna saçma attılar. Biz üç kişiydik ve çoban kavgasını bahane ederek Kürt olduğumuz için keyfi olarak bize saldırdılar. Ağabeyim saldırıda yaşamını yitirdi” dedi.

"Azmettirici muhtar"

Görgü tanıklarından Mehmet Emin ise aileye yönelik saldırıların ilk olmadığına dikkati çekerek, “Aile hayvancılıkla geçiniyor. Uzun zamandır bu köyde yaşıyorlar. Daha önce de aileye karşı en az 3 defa saldırı girişiminde bulunuldu. Olayın azmettiricisi de muhtardır. Muhtar köylüleri aileye karşı kışkırtıyordu. Muhtar gözaltına alındı. Onun dışında gözaltına alınan kimse yok” şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER