Doğa Dostları Buraya! Plastiksiz Temmuz Başlıyor!

Plastikler hayatımızın her anında kullandığımız pek çok ürünü oluşturan yegane madde.

Doğa Dostları Buraya! Plastiksiz Temmuz Başlıyor!

Plastikler hayatımızın her anında kullandığımız pek çok ürünü oluşturan yegane madde. Fakat özellikle son yıllardaki araştırmaların bize gösterdiği tablo oldukça sorunlu. Tek kullanımlık plastiklerden kaynaklı çöp sorununa karşı harekete geçen Mumo, temmuz ayında plastikleri hayatımızdan çıkarmak için, dünyada geniş çaplı uygulanan “plastiksiz temmuz” hareketini büyük ölçekli şekilde Türkiye’ye taşıyor.

Plastiksiz Temmuz (Plastic-Free July) Nedir?

s-0f6ec3cf5f8ba3854d737647a5a8c9f180fd55
2011 yılında geliştirilen basit bir fikir. İnsanların temmuz ayında tek kullanımlık plastik ürünleri kullanımını reddetmeye teşvik ederek hayatımızdaki plastik miktarı konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Bu dünya çapında bir meydan okuma. 159 ülkeden 2 milyondan fazla kişi, tek kullanımlık plastiklerin çöpe, denize gitmesine engel olmak için harekete katılıyor.

Neden buna ihtiyaç var?

s-b05ea51163fe073445b04d6413bfec4768381e
Tüketim odaklı yaşadığımız dünyamızda, satın aldığımız her şeyin aslında çevremize ne kadar zarar verdiğinin farkında değiliz. Aldığımız her üründe, doğada bıraktığımız etkiye bakarak sorumluluk almamız gerekiyor. Dünyada her yıl 400 milyon ton plastik çöpe gidiyor. Geri dönüşüme gittiğini sandığımız ürünlerin aslında sadece %9’u geri dönüşüm için uygun. Uygun olanların %90’ı ise tesis imkanı olmadığı için çöpe gidiyor.

Bu harekete ortak olmak için Instagram ve Youtube üzerinden plastiksiz_temmuz hesaplarına bakabilirsin.

Plastiksiz Temmuz (@plastiksiz_temmuz)'in paylaştığı bir gönderi
Ayrıca plastiksiz_temmuz Instagram sayfası, canlı yayınlarla, ürün hediye çekilişleri ile ve güzel etkinliklerle kullanıcılarla bilgi paylaşımına devam edecek. Youtube kanalında birbirinden plastiksiz yaşam konusunda öneriler ve bilgi paylaşımları olacak.

Türkiye’de bir ilk olan www.plastiksiztemmuz.org plastik kullanımını azaltmak için birbirinden güzel ve uygulaması kolay öneriler içeriyor.

s-9cc00384aefcba766a9d7170573bef2f0cbc27
Sitede; evde, ofiste, dışarıda, okulda plastik kullanımını azaltmak için birçok kaynak bulunuyor.“Harekete katılanlar” köşesinde, sürdürülebilir yaşamı destekleyen birçok marka, bilirkişi, eğitimci, bilirkişi ve influencerlar plastiksiz yaşam konusunda fikirlerini paylaşıyor. Bu site sürdürülebilir yaşam konusunda harekete geçen, doğa sever kişilerin değerli katkılarıyla dolu.

Sen de dünyamız için harekete geç, plastiksiz bir yaşama #plastiksiztemmuz ile başla!

Sen de dünyamız için harekete geç, plastiksiz bir yaşama #plastiksiztemmuz ile başla!Sen de dünyamız için harekete geç, plastiksiz bir yaşama #plastiksiztemmuz ile başla!

Ayrıca plastiği hayatımızdan çıkarmak için yeni ürünleriyle dikkat çeken Mumo da plastiksiz temmuz'a destek verenler arasında!

s-639fa00fe7dca576c2e1487a1314df6cfe99e6
Buzdolabı poşeti, streç film gibi plastiklere alternatif olarak geliştirilen Mumo'lar hem çevreyi koruyor hem de ev ekonomisine katkıda bulunuyor.Plastiksiz temmuz için özel indirimleri de olan Mumo'ya şuradan bir göz atabilirsin.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER