Doğu Akdeniz: Türkiye ve Yunanistan Görüşmelere Başlamayı Kabul Etti

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye ve Yunanistan'ın Doğu Akdeniz'de çatışmayı önleme mekanizmaları kurmak için teknik görüşme yapma kararı aldığını açıkladı. Stoltenberg, yazılı açıklamasında, "Türk ve Yunan liderlerle yaptığım görüşmeler sonrasında iki mütt.

Doğu Akdeniz: Türkiye ve Yunanistan Görüşmelere Başlamayı Kabul Etti

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye ve Yunanistan'ın Doğu Akdeniz'de çatışmayı önleme mekanizmaları kurmak için teknik görüşme yapma kararı aldığını açıkladı.

s-edc0a3a7bffe7803d8c59529f61415637bb296
Stoltenberg, yazılı açıklamasında, "Türk ve Yunan liderlerle yaptığım görüşmeler sonrasında iki müttefik ülke, Doğu Akdeniz'de askeri çatışmayı önleme mekanizmaları kurmak ve kazalarla olayları önleme riskini azaltmak için NATO'da teknik görüşmelere başlamak üzere mutabakata vardı" ifadesini kullandı.Türkiye ve Yunanistan'ı "iki değerli müttefik" olarak niteleyen Stoltenberg, NATO'nun ortak güvenliği etkileyen konular için en önemli istişare platformu olduğunu belirtti.Stoltenberg, "NATO dayanışması ruhu içinde gerilime çözüm bulmak için tüm ilgili müttefik ülkelerle yakın temas içinde kalmaya devam edeceğim" değerlendirmesinde bulundu.

Doğu Akdeniz'de Türkiye - Yunanistan anlaşmazlığı

s-4bb884ebeea7d89c93b8559cc48652750d1961
İki komşu ülkenin uzun süredir uykuda olan deniz sınırları üzerindeki anlaşmazlığı, Türkiye'nin Libya ile imzaladığı anlaşma kapsamında Doğu Akdeniz'de petrol arama girişimiyle yeniden alevlendi. Sık sık kararlılık mesajları veren her iki ülke de Doğu Akdeniz'deki güç savaşını 2020 ortasına kadar sürdürdü.Gerilimi yükselten son olay Türkiye'nin bu yılın Temmuz ayında Oruç Reis araştırma gemisinin Rodos ile Meis adaları arasında yeni bir sismik araştırma faaliyetinde bulunacağını duyurması oldu.Bunun üzerine Yunanistan Türkiye'yi kıta sahanlığına girmek ve egemenlik haklarını ihlal etmekle suçladı.

Doğu Akdeniz gerilimine ilişkin detaylı içerikler

Doğu Akdeniz'de Neler Oluyor? 6 Maddede Türkiye-Yunanistan Gerilimi - Mavi Vatan Doktrini Nedir? Türkiye ve Yunanistan Arasındaki Anlaşmazlık Ne?
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER