Dünyanın En Zengin İnsanı Jeff Bezos Bugün Uzaya Fırlatılacak: 'Gergin Değilim ama Merak Ediyorum'

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, sahibi olduğu uzay araştırmaları şirketi Blue Origin roketi ile bugün uzaya fırlatılacak. Tarihi yolculukta Bezos'a kardeşi Mark Bezos, 82 yaşındaki Wally Funk ve 18 yaşındaki Oliver Daemen isimli öğrenci eşlik edecek.Bu dört kişinin içinde olaca.

Dünyanın En Zengin İnsanı Jeff Bezos Bugün Uzaya Fırlatılacak: 'Gergin Değilim ama Merak Ediyorum'

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, sahibi olduğu uzay araştırmaları şirketi Blue Origin roketi ile bugün uzaya fırlatılacak.

s-f6dcd01a1e7efaeb3b109a3d6d12196c05ff50
Tarihi yolculukta Bezos'a kardeşi Mark Bezos, 82 yaşındaki Wally Funk ve 18 yaşındaki Oliver Daemen isimli öğrenci eşlik edecek.Bu dört kişinin içinde olacağı kapsül, uzaya fırlatılan en büyük pencerelere sahip kapsül olması ile öne çıkıyor.BBC Türkçe'nin haberine göre, New Shepard ismi verilen uzay aracı, giderek değerlenen uzay turizmi pazarına hizmet vermek üzere geliştirildi.CBS kanalına uçuş ile ilgili konuşan Jeff Bezos, "Heyecanlıyım. İnsanlar bana gergin olup olmadığımı soruyor. Gergin değilim ama merak ediyorum. Neler öğreneceğimizi merak ediyorum" dedi.Bezos röportajın devamında, "Eğitimleri aldık. Araç hazır, mürettebat hazır, ekip inanılmaz. Herkes çok iyi hissediyor" şeklinde konuştu.

Fırlatma Türkiye saati ile 16 sıralarında gerçekleşecek

s-99b1f29a80a98f584b7565b80fbac830939ac7
Aynı röportajda Wally Funk da, "Bu gerçekleşecek. Yukarı çıkmak için çok uzun zaman bekledim ve hayal ettim" dedi.82 yaşındaki Funk, 1960'lı yıllarda kadınları uzaya götürmesi planlanan ama gerçekleşmeyen bir projede yer alıyordu.Türkiye saati ile 16 sıralarında gerçekleşmesi beklenen fırlatmanın adresi ise, Bezos'un Teksas'taki özel merkezi olacak.

Kapsül, 76 kilometre irtifada roketten ayrılacak

s-6337e43a9ba7a439878b930be7e8079f704201
Yapılan planlamaya göre, dört mürettebatı taşıyan kapsül, 76 kilometre irtifada roketten ayrılacak.Roket fırlatma platformuna geri dönerken kapsül, 106 kilometre yüksekliğe doğru yolculuğa devam edecek.Her şey yolunda giderse Jeff Bezos bundan sonrası için şu ön görüde bulunuyor:
"4 dakika boyunca sıfır yer çekiminde olacağız. Kemerlerimizi çözerek uçacağız ve Dünya'nın ince atmosferine bakacağız. Bu noktaya çıkanlar, astronotlar, bu manzara karşısında Dünya'nın nasıl kırılgan olduğunu anladıklarını söylüyorlar."

Uzay turizminde bilet fiyatları ne olacak?

s-1c2da2ede540d148c8af6c31cb1c020c568599
Bu fırlatma, milyarderlerin uzay yarışı olarak adlandırılan gelişmelerin sonuncusu olarak da kayda geçiyor.İngiliz milyarder işadamı Sir Richard Branson da 9 gün önce, Virgin Galactic uzay uçağı ile benzer bir uçuş gerçekleştirdi.Virgin Galactic'in uzayın eşiğine turist taşıyacağı uçuşlarda koltuk başına 250 bin dolar ödenecek.Bezos'un New Shepard'ı ile yapılacak seyahatin ücreti ise henüz açıklanmadı.200 milyar dolarlık kişisel serveti ile 57 yaşındaki Bezos dünyanın en zengin insanı.Geçen yıl Blue Origin şirkletine daha fazla zaman ayırmak için Amazon'daki CEO'luk görevini bıraktı. Uzay Bileti Kaç Dolar? Uzaya Çıkan İlk Milyarder Richard Branson Başarıyla Geri Döndü, Sıra Ünlülerde - The Simpsons Yine Bildi… Branson’ın Uzaya Çıkışını 7 Yıl Önce İşlemişler - Jeff Bezos’un Şirketi Blue Origin Neyi Amaçlıyor, Hangi Sektörde Hizmet Veriyor?
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER