Dünyayı Alarma Geçiren 'Nu Varyantı' Avrupa'ya Sıçradı!

Virolog, kişinin ilk semptomları 22 Kasım’da gösterdiğini ifade etti.

Dünyayı Alarma Geçiren 'Nu Varyantı' Avrupa'ya Sıçradı!
s-31d70e480b862d8d3cb84b3dc3e54af7be2288

Virolog, kişinin ilk semptomları 22 Kasım’da gösterdiğini ifade etti.

İlk olarak Güney Afrika ve Botsvana'da görüldü

Güney Afrikalı bilim insanları dün koronavirüsün çok az sayıda insanda görülen yeni bir varyantını tespit ettiklerini ve olası etkilerini anlamak için çalışma yürüttüklerini duyurmuşlardı.

Dünya çapında endişe yarattı

Yeni varyantın, Delta türünden daha bulaşıcı olabileceği ve aşıların bu varyanta karşı daha az etkili olabileceği ihtimali, dünya çapında endişelere yol açtı.İngiltere, Güney Afrika ve Botsvana'nın yanı sıra Lesoto, Esvatini ve Zimbabve'yi de kırmızı listeye ekleme kararı alırken AB de Afrika'nın güneyinden yapılan uçuşları durdurmayı planladığını bildirdi.Türkiye, yeni varyant henüz tespit edilmeden önce 15 Kasım'dan itibaren Güney Afrika'ya uçuşları durdurmuştu.Öte yandan 'Nu varyantı' küresel piyasaları da olumsuz etkiledi. Almanya'da dün DAX 30 endeksi, İngiltere'de FTSE 100 endeksi ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi değer kaybetti. Asya borsalarında da düşüş kaydedildi.

Ayrıca bakınız

Çok Sayıda Farklı Mutasyon Barındıran Yeni Varyant Tespit Edildi
Güney Afrika'da bilim insanları mutasyona uğramış yeni bir Kovid-19 varyantı tespit et... 12 26 Kasım, 10:08 Dünyada Nu Varyantı Paniği: Ülkeler Kırmızı Listeye Alındı, Sınırlar Kapanıyor
DSÖ Yeni Varyant İçin Uzman Toplantısı Düzenleyecek
DSÖ'yü Acil Toplatan ve Kısıtlamaları Geri Getirmesi Konuşulan Yeni ‘Nu Varyantı’ Hakkında Neler Biliyoruz?
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER